Senacka komisja poparła zmiany w sądach. Kolejne protesty

Redakcja
23.07.2018 22:28
Senacka komisja zarekomendowała ustawę PiS o zmianach w sądach
fot. Video-KOD/Facebook

Senacka komisja zarekomendowała przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Jej głosowanie w tej izbie zaplanowano na posiedzeniu rozpoczynającym się 24 lipca. W obronie sądownictwa odbyły się kolejne protesty w Warszawie i innych miastach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

Wniosek o zarekomendowanie Senatowi przyjęcia nowelizacji bez poprawek – po ponaddwugodzinnej dyskusji komisji praw człowieka, praworządności i petycji – zgłosił przewodniczący tej komisji Robert Mamątow (PiS). Poparło go pięciu senatorów, przeciw było troje.

Wcześniej większości komisji nie uzyskał wniosek senatorów PO o zarekomendowanie odrzucenia ustawy. Komisja nie przyjęła także wniosku o przerwę w swych obradach.

Zobacz także

Nowelizację krytykowali senatorowie PO. – Jeśli ta ustawa przejdzie przez Senat i nie daj Bóg zostałaby podpisana przez prezydenta, to oznaczałoby, że w Polsce został domknięty proces podporządkowywania władzy politycznej organów władzy sądowniczej – krytykował przewodniczący senackiego klubu tej partii Bogdan Klich.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak odpowiadał senatorom opozycji, że propozycja zmian w ustawach sądowniczych jest skutkiem faktu, że liczba sędziów SN zmalała, zadania SN wzrosły, a niektóre stowarzyszenia sędziowskie i organizacje społeczne „deklarują, że sparaliżują proces obsadzania stanowisk w SN”.

– W tym momencie decydent, którym w tym momencie byli posłowie, mogli przyglądać się tej sytuacji i powiedzieć, że damy upaść Sądowi Najwyższemu [...], a mogli też zaproponować rozwiązania, które nie pozwolą sparaliżować procesu naboru do SN. Posłowie takie rozwiązanie znaleźli, a Sejm je uchwalił – mówił Piebiak.

Zobacz także

Decyzja w sprawie ustawy zostanie podjęta przez senatorów na rozpoczynającym się posiedzeniu izby we wtorek, 24 lipca.

Gersdorf kontra PiS

Zmiany w ustawie uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm przewidują m.in. że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na pierwszego prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie – tak jak obecnie głosi przepis – dopiero gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

W ocenie polityków PiS te zmiany mają doprowadzić do wyboru nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Zgodnie z ustawą o SN z dniem 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia.

W takiej sytuacji znalazła się dotychczasowa szefowa SN prof. Małgorzata Gersdorf, która nie składała do prezydenta wniosku o zgodę na dalsze orzekanie. Powołując się na konstytucyjność swojej kadencji, prof. Gersdorf podkreśla, że będzie pełnić swój urząd mimo zapisów w ustawie do 30 kwietnia 2020 roku.

W poniedziałkowy wieczór odbyły się kolejne protesty przeciwników zmian w wymiarze sprawiedliwości. Do demonstracji w ramach tzw. łańcucha światła doszło w Warszawie na placu Krasińskich przed siedzibą Sądu Najwyższego oraz między innymi Poznaniu i Wrocławiu.

Natomiast we wtorek po południu demonstracje zapowiadane są na ul. Wiejskiej w trakcie trwania posiedzenia Senatu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD