Zamknij

Nie było zaskoczenia. Senat uchwalił ustawę o IPN

Redakcja
01.02.2018 07:18
Senat
fot. PAP

Senat w nocy bez poprawek uchwalił budzącą emocje i kontrowersję nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.

Nowelizacja ustawy wprowadza m.in. kary za przypisywanie odpowiedzialności narodowi lub państwu polskiemu za zbrodnie II wojny światowej oraz za używanie sformułowań takich jak „polskie obozy koncentracyjne”. Rząd PiS ją chwali, natomiast opozycja uważa, że ustawa jest w wielu miejscach nieprecyzyjnie skonstruowana i pełna nieścisłości, co z kolei stało się powodem niepokoju na arenie międzynarodowej.

Zobacz także

Przeciwko nowemu prawu protestował m.in. Izrael, twierdząc, że zakłamuje historie i nie pozwoli mówić o Polakach, którzy kolaborowali z Niemcamu i wydawali Żydów. Według dziennika „Jerusalem” Post Kneset może teraz uchwalić ustawę, wedle której nowe polskie przepisy mogą zostać uznane za negowanie Holocaustu.

Jak tłumaczą się rządzący?

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że chodzi o to, aby opadły emocje. Teraz jest czas na tłumaczenie i rozmowy także ze środowiskami żydowskimi, jakie są rzeczywiste intencje ustawy.

— Jesteśmy gotowi rozmawiać o nowym prawie ze wszystkimi środowiskami. Czas na działanie specjalnych roboczych zespołów polsko-izraelskich — mówił. — Ta ustawa dba tak naprawdę o polski interes, o który nie dbano przez tyle lat — dodaje.

Zobacz także

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreśla, że jeśli nowe prawo wejdzie w życie, skutecznie pozwoli walczyć z określeniami takimi jak „polskie obozy śmierci”.

— Możemy się obudzić w świecie, gdzie za 20 lat nasze wnuki będą jeździć po świecie i wszędzie mogą je spotkać komentarze w stylu „patrzcie, to ci odpowiedzialni za Holocaust” — ostrzegał. — I to jest tak naprawdę nasza, polityków, odpowiedzialność, aby do tego nie dopuścić — zakończył.

Zobacz także

RadioZET.pl/MDi/MP