Zamknij

Warszawa 17. województwem? Senat zamawia ekspertyzy. PO: To zamówienie polityczne

Redakcja
23.03.2017 12:57

Senat zamówił analizy dotyczące podziału administracyjnego Mazowsza i utworzenia z Warszawy 17. województwa - ustaliło Radio ZET. Posłowie Platformy Obywatelskiej uważają, że to ekspertyzy dla polityków PIS pracujących nad nową ustawą Sasina. Jeśli stolica stałaby się odrębnym województwem, oznaczałby to likwidację stanowisk obecnych władz stolicy, w której od ponad dekady rządzi PO.

Warszawa
fot. Wikimedia.Commons

 

Biuro prasowe Senatu tłumaczy, że "ekspertyzy zostały zlecone w związku z pracami przygotowawczymi do zorganizowania w Senacie konferencji na temat toczącej się od dawna publicznej dyskusji dotyczącej ewentualnego podziału województwa mazowieckiego na dwie jednostki terytorialne." Trzy ekspertyzy kosztowały łącznie prawie 11 tysięcy złotych i zostały zlecone przez szefa Kancelarii Senatu.

Dwie z nich, które są już gotowe noszą tytuły: "Struktura społeczno-gospodarcza oraz trendy rozwojowe województwa mazowieckiego na tle regionów sąsiednich. Wnioski do korekty podziału terytorialnego" i "Zróżnicowanie obszaru województwa mazowieckiego pod względem historycznym, demograficznym i warunków życia. Wnioski do korekty podziału terytorialnego" .

Postulat z kampanii

Posłowie PiS zapowiadali podział administracyjny Mazowsza w trakcie kampanii wyborczej. Proponowali, by Warszawa, wraz z przylegającymi do niej gminami utworzyła samodzielne województwo, odrębne od mazowieckiego. Tłumaczyli, że dochody bogatej Warszawy zawyżają PKB całego regionu, który w rzeczywistości należy do najbiedniejszych w Polsce.

W maju 2016 roku powołano specjalny zespół parlamentarny. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan mówił wtedy, że do podziału miałoby dojść na przełomie 2017 i 2018 roku.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- PIS przygotowuje merytoryczne przesłanki, aby dokonać podziału województwa mazowieckiego. Ekspertyzy są napisane pod zamówienie polityczne. Zakładają centralizację władzy i skupienie jej w jednym ręku. Wnioski są bardzo jasne, raporty uzasadniają utworzenie powiatu metropolitalnego albo 17. województwa - mówi poseł PO Jan Grabiec.

RadioZET.pl/MaG/MP