Zamknij

Senat zatwierdził ustawę Karta Nauczyciela. 300 zł więcej dla wychowawców klas

26.06.2019 17:59
Senat zatwierdził ustawę Karta Nauczyciela. 300 zł więcej dla wychowawców klas
fot. Piotr Molecki/East News

Zmiany w Karcie Nauczyciela zatwierdzone przez Senat. Izba wyższa przegłosowała dziś proponowaną przez Sejm ustawę bez żadnych poprawek. Nowe zapisy ustalają m. in. 300 zł dodatku dla wychowawców klas (również przedszkola). Tymczasem na czwartek i piątek przewidziano zamknięte rozmowy ministra edukacji ze związkami nauczycielskimi.

Senat zatwierdził zmiany w Karcie Nauczyciela zaproponowane w projekcie ustawy w Sejmie. Nowela zakłada podwyżki od września, jednorazowy dodatek dla nauczycieli stażystów, a także 300 złotych dodatku za wychowawstwo.  

Projekt ustawy poparło 61 senatorów, ośmiu było przeciw i ośmiu wstrzymało się od głosu. Nowela ustawy zakłada, że do grudnia tego roku pensje nauczycieli wzrosną o 9,6 proc. Podwyżki mają być wypłacane do końca września.

Zobacz także

Zmianą jest też ustalenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 zł. Początkujący nauczyciel (stażysta) będzie mógł liczyć na jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł.

Nowe zapisy Karty Nauczyciela zakładają też powrót do  trzystopniowej skali oceny pracy, oddzielonej od awansu zawodowego. W uzasadnieniu podano, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wyniesie 2782 zł brutto (oznacza to wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3250 zł brutto (wzrost o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto).

Ustawa u prezydenta, a związki mają rozmawiać z ministrem

Nowelizacja KN trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Gdy procedowanie ustawy zmierza ku końcowi przyszłość nauczycieli wciąż pozostaje niejasna. Na jutro i piątek resort edukacji zaplanował bowiem rozmowy ze związkami zawodowymi. Brak porozumienia może oznaczać, że nauczyciele wznowią strajk we wrześniu.

Przypomnijmy – Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) nie godzi się na propozycje rządu – ok. 15 proc. podwyżki w całym 2019 roku i wybrane zapisy w nowej Karcie Nauczyciela. Wraz z Forum Związków Zawodowych optują za podwyżką rzędu 30 proc., ale godzą się na jej rozbicie na raty.

RadioZET.pl/PAP