Spięcie w Senacie. Rulewski: „świr, świr, świr”. Karczewski: „pan się przedstawiał?”

Redakcja
25.07.2018 09:45
Senat
fot. PAP

Gorąca atmosfera podczas posiedzenia Senatu ws. nowelizacji ustaw o sądach. Marszałek Stanisław Karczewski zarzucał senatorowi PO Bogdanowi Klichowi, że zakłóca obrady składaniem nieprawidłowego wniosku i że kompromituje swój klub. W tym czasie Jan Rulewski zaczął skandować: „świr, świr, świr”.

Senat przyjął w nocy ze wtorku na środę bez poprawek nowelizację ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Za nowelizacją opowiedziało się 60 senatorów, 30 było przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu. Senatorowie PO po głosowaniu skandowali: „Wolne sądy”.

Gorąco w Senacie

Podczas posiedzenia izby wyższej atmosfera, co zrozumiałe, była dość napięta. Senator PiS Marek Martynowski zgłosił wniosek o zamknięcie liczby mówców i ograniczenie czasu wystąpień senatorów. Przeciwny wniosek złożył Bogdan Borusewicz z PO. – Powtarza się sytuacja skandaliczna w Senacie, w którym odbiera nam się możliwość głosu – stwierdził.

Przemawiał także jego partyjny kolega Bogdan Klich, który zapowiedział złożenie wniosku formalnego ws. wysłuchania w trakcie dyskusji RPO Adama Bodnara. To rozsierdziło marszałka Stanisława Karczewskiego. – Pan senator Klich po raz kolejny zgłasza nieprawidłowy wniosek formalny. Przecież pan reprezentuje swój klub, na miłość boską! Niech pan raz przeczyta regulamin i niech pan się nie kompromituje – perorował. 

W międzyczasie Jan Rulewski z PO zaczął skandować „świr, świr, świr”, co było nawiązaniem do słów marszałka, który w sobotę podczas spotkania z wyborcami w Gdyni stwierdził, że barierki przed parlamentem zamontowano, „żeby świry tam się nie dostawały i żeby nie szkodziły” (za swoją wypowiedź już przeprosił). – Czy pan senator Rulewski się przedstawiał teraz, bo nie widziałem – ironizował Karczewski.

Zmiany w Sądzie Najwyższym

Nowelizacja ustaw sądowych przewiduje m.in., że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie – tak jak obecnie głosi przepis – dopiero gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

Zobacz także

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Zgodnie z ustawą o SN każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.

Protesty pod Senatem

Podczas pełnych emocji obrad izby wyższej przed siedzibą Senatu trwały demonstracje i protesty przeciwników zmian w sądownictwie:

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News/PAP/MP