Zamknij

Iranka wyrzucona z meczu w Atlas Arenie. Powodem transparent dot. praw kobiet

Redakcja
18.06.2017 16:11
Iranka wyrzucona z meczu w Atlas Arenie. Powodem transparent dot. praw kobiet
fot. Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta

Iranka została wyproszona z meczu siatkówki Polska-Iran rozgrywanego w łódzkiej Atlas Arenie. Powodem miał być transparent, który miała ze sobą kobieta.

Hasło wypisane na transparencie kobiety brzmiało "Let Iranian women enter their stadiums". W tym bliskowschodnim kraju segregacja płci jest bardzo dalece posunięta i skrupulatnie pilnowana. Dotyczy to hotelowych kwaterunków, miejsc w autobusie, ale także wolnego czasu. Kobiety w Iranie nie mogą przychodzić na zawody sportowe, w których biorą udział mężczyźni. 

Hasło, które nie wydaje się w polskich warunkach w żaden sposób kontrowersyjne, w kontekście irańskim stanowiło zatem odważny manifest polityczny. To metoda walki irańsko-belgijskiej aktywistki o imieniu Darya Safai. Od 2014 roku swoimi działaniami stara się zwrócić uwagę na izolację kobiet w życiu publicznym w Iranie. Jest przewodniczącą organizacji "Let Iranian Women Enter Their Stadiums!". Swoją walkę przeciwko reżimowi przypłaciła kilkoma miesiącami w więzieniu. Po wyjściu za kaucją uciekła z mężem do Belgii. 

Podczas sobotniego meczu siatkówki Polska-Iran Safai zajęła miejsce w pierwszym rzędzie i rozwiesiła znamienny transparent. Organizatorzy upomnieli ją kilkakrotnie, by schowała materiał. Odmówiła, więc została wyproszona z hali. Później mogła powrócić na mecz. Wykazała się sprytem i szybko wyciągnęła...zapasowy transparent. Tym razem mogła spokojnie obejrzeć spotkanie. 

Darya Safai apelowała o miejsce dla Iranek na sportowych trybunach m.in. podczas olimpiady w Rio. Wtedy została nagrodzona przez belgijskiego sekretarza stanu do spraw wyrównywania szans tytułem "Kobiety Pokoju".

Do sprawy odwołała się Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. 

"Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej potwierdza, że zgodnie z jej Przepisami o Imprezach Sportowych [FIVB Event Regulations], irańska protestująca na meczu Ligi Światowej Polska – Iran w Łodzi, została poproszona o usunięcie transparentu, który prezentowała podczas trwania gry. Gdy odmówiła, została poproszona przez służbę porządkową hali o opuszczenie hali. Następnie została wpuszczona ponownie, za zgodą organizatora, pod warunkiem, że nie będzie przeszkadzać innym kibicom.

Niezależnie od powodu czy motywu protestu, mecze siatkarskie powinny być wolne od wszelkiego rodzaju transparentów politycznych i komercyjnych, aby zawodnicy, kibice i widzowie TV mogli mieć zagwarantowane jak najlepsze przeżycia sportowe".

RadioZET.pl/KM