Zamknij

Znana sieć sklepów uspokaja: Nasi pracownicy nie będą zmuszani do pracy od północy

Redakcja
08.02.2018 07:53
Sieć sklepów Netto o zakazie handlu w niedzielę: Pracownicy sklepów nie będą pracować od północy
fot. Pixabay

Według informacji szefów tej sieci zakaz handlu nie sprawi, że załoga będzie musiała pracować w środku nocy. Spółka zaznacza jednak, że wydłuży pracę w wybrane dni.

— Wspólnie z zespołem kadry kierowniczej analizowaliśmy wpływ nowych przepisów na nasz biznes i przede wszystkim na organizację pracy sklepów — mówi Sławomir Nitek, dyrektor operacyjny Netto Polska, w rozmowie z „Portalem Spożywczym”.

Zagłosuj

Popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Komfort klientów kontra życie pracowników

Nitek zaznacza, że szukano rozwiązań, które nie obciążą pracowników. Przekonuje też, że na uwadze ma troskę o swoich podwładnych oraz komfort klientów. Co to oznacza w praktyce?

Dyrektor wspomina o tym, że sklepy dadzą szansę klientom, aby mogli odpowiednio przygotować się do weekendu z wolną niedzielą oraz zrobić zakupy w poniedziałek rano, kiedy sklepy Netto będą do tego w pełni przygotowane. Sieć nie zmieniła regulaminu pracy. Pomimo nowej ustawy dobra pracownicza się nie zmieni. Nadal będzie trwała od godziny 4 do godziny 4.

Niektóre z konkurencyjnych sklepów na zmiany w prawie odpowiedziały właśnie wydłużeniem doby pracowniczej. Nitek twierdzi również, że nie planuje zwolnień z powodu zakazu handlu w niedzielę. Zamiast tego sklepy czynne będą dłużej w niektóre piątki i soboty przed wolnymi niedzielami.

Zobacz także

Zakaz handlu w niedzielę

Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Będzie obowiązywać od marca 2018 roku. Zacznie się od dwóch handlowych niedziel w miesiącu, a w 2020 roku ma obowiązywać już całkowity zakaz. Jest od niego jednak szereg wyjątków.

Ustawa o zakazie handlu przewiduje ponad 30 wyjątków. Oprócz sklepów, w których obsługiwać będą właściciele, w niedziele zakupy zrobimy także na przykład na stacjach benzynowych, na dworcach i lotniskach czy w dewocjonaliach. Wśród miejsc chronionych przez nowe przepisy znalazły się także piekarnie, a do tych można zaliczyć Biedronkę i Lidl. Dlaczego? W większości dyskontów podobnie jak w Tesco, Auchan czy Carrefourze, pieczywo wypieka się bowiem na miejscu.

RadioZET.pl/portalspozywczy.pl/maal