Zamknij

Radziwiłł chwali program o sieci szpitali

Redakcja
29.09.2017 12:00
Radziwiłł chwali program o sieci szpitali
fot. PAP

Sieć szpitali to szansa na to, że jakość opieki nad pacjentami się poprawi, a ich bezpieczeństwo wzrośnie - powiedział w piątek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że szpitale sieciowe dostaną więcej środków niż w poprzednich okresach.

Radziwiłł zapewnił, że sieć szpitali została dobrze przygotowana. - Dla pacjentów to szansa na to, że jakość ich opieki się poprawi, że bezpieczeństwo pacjentów wzrośnie - powiedział minister podczas konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Podkreślił, że chorzy zgłaszający się na izbę przyjęć, będą mogli liczyć "na lepsze przyjęcie", ponieważ obok izb przyjęć i SOR-ów będą działały punkty nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Zakaz handlu w niedzielę. Popierasz? Wypowiedz się z Mam Zdanie. 

Radziwiłł zapewnił też, że pacjenci będą mogli liczyć na lepszą, kompleksową opiekę w trakcie pobytu w szpitalu. - Pacjent po szpitalu będzie mógł liczyć na to, że szpital, który się nim zajmuje, po wypisaniu pacjenta do domu będzie nadal sprawował nad nim opiekę w postaci rehabilitacji albo opieki specjalistycznej w poradni przyszpitalnej, która bardzo wielu chorym jest potrzebna do tego, aby kontynuować pozytywny efekt leczenia - powiedział.

Minister wskazał też, że szpitale wchodzące do sieci będą w lepszej kondycji finansowej. - Dostaną one ok. 10 proc. więcej środków w porównaniu z poprzednimi okresami, a zatem nie ma mowy o tym, żebyśmy wprowadzali reformę, nie myśląc o jej sfinansowaniu. Wydaje się, perspektywa na przyszły rok też jest niezła, chociaż oczywiście ciągle zabiegamy o to, aby finansów w służbie zdrowia było więcej - powiedział Radziwiłł.

Podkreślił, że w najbliższym czasie zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt dla szpitali. Wykupione będzie też więcej tych świadczeń, na które pacjenci czekają w kolejkach. - Będziemy starali się jeszcze w tym roku zapłacić dużą część nadwykonań, a zatem wzmocnimy pozycję finansową szpitali. Wszystko to pozwala myśleć z optymizmem o tym, jak służba zdrowia wkroczy w następny rok - powiedział.

Sieć szpitali ma zacząć funkcjonować od 1 października br., dotychczas zakwalifikowano do niej ok. 600 placówek. Według szacunków NFZ poza nią znalazło się 5 proc. łóżek z placówek, które dotychczas miały kontrakty z NFZ.