Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niebezpieczne wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, setki interwencji strażaków

16.03.2019 09:14
xxx wiadomosci

Tylko w sobotę – od północy do rana – w związku z silnym wiatrem Straż Pożarna w całym kraju interweniowała blisko 300. Ponad 45 tysięcy odbiorców jest bez prądu - przekazał około 7:00 rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Niebezpieczne wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, setki interwencji strażaków fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

279 – dokładnie tyle razy interweniowali strażacy na terenie Polski w samą tylko sobotę.

Najwięcej interwencji z powodu silnego wiatru było w tym czasie na Pomorzu Zachodnim 128, w Wielkopolsce - 37 i na Mazowszu - 26.

W Zachodniopomorskiem od piątku silnie wieje.  Tylko tam w ciągu 24h (od piątku od 8:00) strażacy otrzymali blisko ćwierć tysiąca zgłoszeń. Najwięcej w Koszalinie, Łobzie, Drawsku i Kołobrzegu. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

- W całym kraju generalnie są to zdarzenia związane z usuwaniem setek złamanych i powalonych drzew, które są usuwane z chodników, dróg i szlaków kolejowych. W kilku przypadkach strażacy zabezpieczyli uszkodzone elementy konstrukcyjne budynków – zaznaczył rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał, porywisty wiatr uszkodził  też linie energetyczne, w związku z czym 47 tys. odbiorców w sobotę rano pozostaje bez dostaw energii, z czego połowa w województwie wielkopolskim.

Rzecznik straży przypomniał przy tym, że w związku z silnym wiatrem na sobotę synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całej Polski z wyjątkiem: Warmii i Mazur, Podlasia, województwa lubuskiego i południowej części województwa zachodniopomorskiego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń