Niebezpieczne wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, setki interwencji strażaków

Joanna Śpiechowicz
16.03.2019 09:14
Niebezpieczne wichury nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu, setki interwencji strażaków
fot. East News

Tylko w sobotę – od północy do rana – w związku z silnym wiatrem Straż Pożarna w całym kraju interweniowała blisko 300. Ponad 45 tysięcy odbiorców jest bez prądu - przekazał około 7:00 rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

279 – dokładnie tyle razy interweniowali strażacy na terenie Polski w samą tylko sobotę.

Najwięcej interwencji z powodu silnego wiatru było w tym czasie na Pomorzu Zachodnim 128, w Wielkopolsce - 37 i na Mazowszu - 26.

W Zachodniopomorskiem od piątku silnie wieje.  Tylko tam w ciągu 24h (od piątku od 8:00) strażacy otrzymali blisko ćwierć tysiąca zgłoszeń. Najwięcej w Koszalinie, Łobzie, Drawsku i Kołobrzegu. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Zobacz także

- W całym kraju generalnie są to zdarzenia związane z usuwaniem setek złamanych i powalonych drzew, które są usuwane z chodników, dróg i szlaków kolejowych. W kilku przypadkach strażacy zabezpieczyli uszkodzone elementy konstrukcyjne budynków – zaznaczył rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał, porywisty wiatr uszkodził  też linie energetyczne, w związku z czym 47 tys. odbiorców w sobotę rano pozostaje bez dostaw energii, z czego połowa w województwie wielkopolskim.

Zobacz także

Rzecznik straży przypomniał przy tym, że w związku z silnym wiatrem na sobotę synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całej Polski z wyjątkiem: Warmii i Mazur, Podlasia, województwa lubuskiego i południowej części województwa zachodniopomorskiego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ