Zamknij

Sinice znowu nad Bałtykiem. GIS zamyka popularne kąpielisko

27.06.2020 16:42

Odnotowano pierwszy zakwit sinic nad Bałtykiem - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Sanepid podjął decyzję o zamknięciu pierwszego w tym sezonie nadmorskiego kąpieliska. Także jakość wody w sąsiednich kąpieliskach budzi już wiele zastrzeżeń.

sinice Zatoka Gdańska
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Z powodu zakwitu sinic zamknięta została plaża Gdynia Śródmieście. "Woda nieprzydatna do kąpieli. Zakwit sinic" - poinformował GIS po uzyskaniu wyniku badań jakości wody przeprowadzonych 27 czerwca.

To jednak nie koniec. Jak informuje GIS, jakość wody w sąsiednich kąpieliskach w Redłowie i Orłowie oraz na plażach Gdańska i Sopotu budzi już wiele zastrzeżeń. Niewykluczone, że z powodu zakwitów sinic, wiele popularnych kąpielisk zostanie w tym sezonie zamkniętych.

Zakwit sinic nad Bałtykiem. Plaża Gdynia Śródmieście zamknięta

Temperatura wody w Zatoce Gdańskiej sięga 18 stopni Celsjusza. To pierwszy w tym sezonie przypadek zakwitu sinic nad Bałtykiem.

loader

W przypadku osób, które przebywały w wodzie na obszarze dotkniętym zakwitem sinic, może pojawić się wysypka, swędzenie i łzawienie oczu, gorączka, wymioty i biegunka. Dolegliwości mogą pojawiać się od razu po wyjściu z wody, ale także po kilku dniach.

Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta!

GIS
fot.

GIS

W Polsce badaniami jakości wody objęte są 623 kąpieliska. Wszystkie dokładne informacje można znaleźć na stronie specjalnego serwisu - sk.gis.gov.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Sinice – dlaczego mogą być groźne?

W ubiegłym roku z powodu zakwitu sinic wielokrotnie zamykano plaże Zatoki Gdańskiej i w innych kurortach nad Bałtykiem.

RadioZET.pl/ Wirtualna Polska/ GIS