Zamknij

Sinice nad Bałtykiem. Zakaz wchodzenia do wody w 11 nadmorskich kąpieliskach

30.06.2021 11:51

Sinice pojawiły się nad Bałtykiem. W środę woda nie nadaje się do kąpieli już w 11 nadmorskich kąpieliskach, w tym 8 w Sopocie. Sanepid ostrzega: w przypadku obfitego zakwitu tych organizmów zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody.

sinice nad Bałtykiem
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sinice znów dają się we znaki turystom nad Bałtykiem. Sanepid przypomina, że kiedy obficie kwitną te organizmy, obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie (zejście od ul. Morskiej) w powiecie nowodworskim. Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sinice nad Bałtykiem. "Absolutny zakaz wchodzenia do wody"

Dlaczego sinice mogą być groźne dla człowieka? Sanepid przypomina, że kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które - choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach - to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jak podkreśla Sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

loader

Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, ponieważ istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/GIS