Zamknij

Sinice nad Bałtykiem. Sanepid zamyka kolejne kąpieliska

13.08.2020 18:18
Sinice
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Sinice nad Bałtykiem. W czwartek wczesnym popołudniem w ośmiu nadmorskich kąpielisk zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego kąpiel jest zabroniona z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic. Nieczynne jest też kąpielisko urządzone nad jeziorem Szczytno.

Sinice wciąż obecne w nadmorskich kąpieliskach. O aktualnym stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że w czwartek wczesnym popołudniem nieczynnych jest osiem kąpielisk urządzonych nad Zatoką Gdańską. Są to dwa kąpieliska w Gdyni – w Babich Dołach i Redłowie, dwa w Gdańsku – Jelitkowo Klipper i Brzeźno, oba w Stegnie oraz te w Mikoszewie i Jantarze. Zabronione jest też korzystanie z wody w kąpielisku przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym "Rzewnica" nad jeziorem Szczytno.

Sinice nad Bałtykiem. Nieczynne nadmorskie kąpieliska

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Zobacz także

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie http://sk.gis.gov.pl.

Zobacz także

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

RadioZET.pl/ PAP