Zamknij

Sinice mnożą się w trójmiejskich wodach. Kolejne kąpieliska zamknięte

19.07.2020 19:37
Sinice w Gdańsku
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sinice w Bałtyku dają się we znaki plażowiczom. W Trójmieście z powodu zakwitu sinic zamykane są kolejne kąpieliska. W samym Gdańsku kąpać można się już tylko w trzech miejscach.

Sinice kwitną w Zatoce Gdańskiej. Taka sytuacja nie tylko utrzymuje się od kilku dni, ale i pogarsza z godziny na godzinę. Sukcesywnie zamykane są kolejne kąpieliska. W niedzielę po południu Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował, że zamknięte zostaną:

  • wszystkie kąpieliska w Gdyni (4)
  • wszystkie kąpieliska w Sopocie (9)
  • prawie wszystkie kąpieliska w Gdańsku (5)

Nadal czynne są kąpieliska w Gdańsku Stogach, Sobieszewie i Świbnie.

Wkrótce GIS poinformował o zamknięciu kolejnych miejsc. Nieczynne jest już kąpielisko w Rewie od strony Zatoki Gdańskiej oraz wszystkie 4 kąpieliska w Krynicy Morskiej.

Sinice – gdzie nie można się kąpać? [MAPA]

Na pozostałych - około 40 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest na razie wolna od sinic i można się w niej śmiało kąpać. Aktualne informacje dotyczące stanu wody w konkretnych kąpieliskach i szczegółową mapę można znaleźć tutaj.

Służby sanitarne przypominają, że gdy kwitną sinice, lepiej w ogóle nie wchodzić do wody. Taka kąpiel może spowodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

„Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie” – przypomina GIS.

RadioZET.pl/GIS/PAP