Zamknij

Sinice w Bałtyku i jeziorach. GIS zamyka kolejne kąpieliska

11.08.2020 14:30
Sinice w Bałtyku
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sinice w kolejnych miejscach w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu kolejnych kąpielisk - nad morzem Bałtyckim i nad jeziorem.

Sinice w Bałtyku i jeziorach. We wtorek wczesnym popołudniem, z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic, zamknięte są dwa kąpieliska strzeżone zorganizowane na terenie województwa pomorskiego. Są to kąpielisko nadmorskie w Mikoszewie i w Lubkowie położone nad jeziorem Żarnowieckim.

Zobacz także

Aktualne dane dotyczące stanu wody w kąpieliskach podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. Wynika z nich, że we wtorek wczesnym popołudniem nieczynne jest kąpielisko w Mikoszewie urządzone nad Zatoką Gdańską oraz kąpielisko w Lubkowie usytuowane nad jeziorem Żarnowieckim.

Zobacz także

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Sinice w Bałtyku i  jeziorach. Kolejne kąpieliska zamknięte

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie http://sk.gis.gov.pl.

Zobacz także

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/PAP