Zamknij

Sinice w Bałtyku. GIS zamyka kolejne kąpieliska

19.07.2020 13:29
Sinice w Bałtyku. GIS zamyka kolejne kąpieliska
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Sinice w Bałtyku. GIS zdecydował o zamknięciu kolejnych kąpielisk w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Wykwit sinic obserwowany jest także w jeziorach.

Sinice w Bałtyku. Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu w niedzielę czterech kąpielisk w Gdańsku. Od soboty zamknięte jest kąpielisko w Gdyni Redłowie. Powodem jest wykwit sinic. Zamknięte jest też kąpielisko  w Sopocie: Sopot-Kamienny Potok-Koliba.

GIS informował też, że poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, woda we wszystkich innych kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli.

Później GIS podał na swojej stronie internetowej, że nie wolno kąpać się na pięciu plażach: Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie (to kąpielisko jest zamknięte od soboty).

Zobacz także

GIS poinformował, że "woda jest nieprzydatna do kąpieli". Na pozostałych - około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można się w niej bezpiecznie kąpać.

Sinice w Bałtyku. Kolejne kąpieliska zamknięte

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz.

Zobacz także

Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Gdy pojawią się w wodzie w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Zobacz także

Sinice w Bałtyku. Sanepid ostrzega

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Zobacz także

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć na stronie GIS https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/GIS