Zamknij

Zakwit sinic w Jeziorze Śniardwy. Należy unikać wchodzenia do wody

26.07.2019 14:46
Zakwit sinic w Jeziorze Śniardwy. Należy unikać wchodzenia do wody
fot. Wojciech Stróżyk/ Reporter

Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Giżycku wykryło sinice w próbce wody pobranej do badania we wsi Nowe Guty w Jeziorze Śniardwy. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma być wydany z poniedziałek, specjaliści radzą, by nie wchodzić do wody.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od kilku dni internauci pokazują zdjęcia „zupowatej wody” m.in. w Jeziorze Śniardwy. Na fotografiach widać, że woda jest zabarwiona na brunatno, na skórze po kąpieli osadzają się cząsteczki przypominające wodorosty.

Jeden z wypoczywających nad Śniardwami zgłosił ten problem Inspektoratowi Ochrony Środowiska w Giżycku, a ta instytucja pobrała próbkę wody do badań. Jak poinformowano w piątek PAP, w próbce tej wykryto sinice w znacznym stężeniu. Pracownica laboratorium dodała, że oficjalny komunikat w tej sprawie zostanie wydany w poniedziałek.

Zobacz także

W rozmowie z PAP pracownica laboratorium przyznała, że lepiej, unikać kąpieli w „zupowatej wodzie”, by nie przypłacić takiej kąpieli wysypką skórną.

Nad Śniardwami nie ma zgłoszonego oficjalnie żadnego kąpieliska, które byłoby pod stałym nadzorem Sanepidu. Dyrektor wojewódzkiego Sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował w piątek PAP, że poprosił Inspektorat Ochrony Środowiska o monitoring wody w Śniardwach. Sanepid o problemie „zupowatej wody” w Śniardwach dowiedział się z doniesień medialnych lokalnych portali.

Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta!

Dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) w Giżycku powiedział w piątek PAP, że wszystkie strzeżone przez tę służbę kąpieliska na Mazurach są czynne.

RadioZET.pl/PAP