Nowe uprawnienia dla skarbowki. Mogą przeszukać nawet pokój dziecka

21.04.2017 15:49

Wraz z wejściem nowych przepisów Krajowej Administracji Skarbowej, urzędnicy otrzymali większe uprawnienia. Teraz mogą organizować nagłe kontrole bez uprzedzania, a w kontrolach wspomagać się psami tropiącymi. Zgodnie z nowymi przepisami, skarbówka -  jeśli tylko uzna to za stosowne - może przeszukać wszystkie pokoje prywatnego mieszkania.

Nowe uprawnienia dla skarbowki. Mogą przeszukać nawet pokój dziecka fot. EastNews

Rozpoczyna się nowa historia w administracji skarbowej – tymi słowami minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiadał wejście w życie nowych przepisów, dających z początkiem marca administracji Urzędu Skarbowego dodatkowe uprawnienia. Teraz mogą wejść do domu z psem tropiącym i użyć do pracy tzw. specjalistycznego sprzętu. Pracowników celno-skarbowych, poza niewielkimi wyjątkami (przepisy BHP), nie będzie musiała obowiązywać konieczność uzyskania odpowiedniej przepustki czy nadzoru – informuje portal Money.pl.

Eksperci uspokajają

Najwięcej zastrzeżeń budzi punkt jednego z artykułów ustawy, mówiący, że „w ramach kontroli celno-skarbowej przysługuje uprawnienie do przeszukiwania lokali, w tym lokali mieszkalnych, innych pomieszczeń i miejsc oraz rzeczy, w tym z użyciem urządzeń technicznych i psów służbowych”. Eksperci uspokajają jednak, że nowe przepisy wyglądają gorzej, niż w rzeczywistości. - Z początku zakres może razić czytającego, natomiast w praktyce organy sięgają po te techniki rzadko - mówił mec. Sławomir Rolnik z Kancelarii Prawnej Skarbiec w portalu WP Money.

Zgoda na nagrywanie

Okazuje się jednak, że gdy kontrolowany będzie miał ochotę, może utrwalić proces kontroli w swojej firmie lub mieszkaniu. Pracownicy skarbówki mogą natomiast kontrolować wszystkie pomieszczenia nieruchomości, nawet pokój dziecięcy.

RadioZET.pl/Money.pl/strz

Oceń