Zamknij

WOŚP składa skargę do KRRiT. W sprawie „plastusiów” TVP Info

Redakcja
21.01.2019 14:36
WOŚP składa skargę do KRRiT. W sprawie „plastusiów” TVP Info
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East news

– Złożyliśmy skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku z opublikowaniem w TVP Info animacji „plastusie” – poinformował w poniedziałek Jerzy Owsiak. Zapowiedział też wystąpienie na drogę sadową.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Złożyliśmy skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie świata z plasteliny i złożymy także skargę do sądu – powiedział Owsiak podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Zobacz także

– Przez dwa lata emitowano programy, można powiedzieć, programy nienawiści. Tam po prostu były treści, których powinniśmy się wszyscy wstydzić. I ci, którzy to lepią z plasteliny, i ci, którzy to emitują. Powinniśmy wyłączać telewizor, mamy taką możliwość. Nie oglądajmy tego, to jest sączenie nieprawdopodobnego jadu, który gdzieś w nas wchodzi – mówił.

Skandaliczna „dobranocka”

Sprawa dotyczy animacji nadanej w telewizji publicznej, w której przedstawiono postaci prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka oraz byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W materiale pojawia się kukiełka kojarząca się z prezesem Fundacji WOŚP Jerzym Owsiakiem. Kukiełka ta nakręcana jest przez postać kojarzącą się z byłą prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. W materiale widać, że postać przypominająca byłą prezydent Warszawy pakuje do swojego worka pieniądze zebrane przez marionetkę kojarzącą się z Jerzym Owsiakiem. W scenie tej daje się zauważyć, że na jednym z banknotów dwustuzłotowych pojawia się gwiazda Dawida.

Zobacz także

Do sprawy odniosła się twórczyni materiału Barbara Piela.

„Banknot, który leżał na stole w animacji jest jednym (z) bardzo wielu banknotów (mam ich całe pudło). Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest. Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam” – napisała na Twitterze (pisownia oryginalna).

„Zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje”

W oświadczeniu opublikowanym 11 stycznia na stronie centrum informacji TVP dyrektor TAI Jarosław Olechowski napisał:

„W związku z rażącymi błędami merytorycznymi dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej podjęła decyzję o zawieszeniu w obowiązkach służbowych wydawcy programu Minęła 20. Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę”.

Zobacz także

Wcześniej Jarosław Olechowski na Twitterze pisał: „Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie Minęła 20 zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje”.

Zobacz także

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podnosił w piśmie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, że opublikowanie animacji „plastusie” w mediach publicznych może przyzwalać na mowę nienawiści w dyskursie publicznym. RPO poprosił o zbadanie tej sprawy i podjęcie odpowiednich działań.

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz także zapowiedziała działania prawne o charakterze karnym w związku z opublikowaniem animacji.

RadioZET/PAP/JZ