Skarga przeciw Polsce skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE

Redakcja
24.09.2018 12:15
Skarga przeciw Polsce skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE
fot. Marek Konrad/East News

Unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

KE występuje o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, by TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tak zwane środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały zawieszone.

Kwestia Sądu Najwyższego

Komisja Europejska – jak zapowiadały źródła – miała wystąpić przeciw Polsce do Trybunału w Luksemburgu w ubiegłym tygodniu. Ku zaskoczeniu obserwatorów nie doszło jednak do tego. Jednocześnie media w Polsce informowały o zakulisowych rozmowach, jakie miały być prowadzone między Warszawą a Brukselą.

Skarga do unijnego Trybunału jest oddzielnym postępowaniem od prowadzonej od 20 grudnia 2017 roku procedury z art. 7 unijnego traktatu. KE zarzuca władzom w Warszawie, że poprzez zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym (dotyczące wieku emerytalnego) chcą zastąpić sędziów, upolityczniając tym samym tę instytucję. Polski rząd odpiera takie twierdzenia, podkreślając, że ma prawo do dokonywania reform.

RadioZET/PAP/JZ