Zamknij

Skażone jaja w Europie trafiły do Polski. Jak je odróżnić?

Redakcja
15.08.2017 19:20
Skażone jaja w Europie trafiły do Polski. Jak je odróżnić?
fot. Pixabay

Skażone fipronilem jaja wykryto w 15 krajach Unii Europejskiej i dwóch spoza nie - poinformowała w piątek Komisja Europejska. 26 września ma dojść do spotkania ministrów z państw, które dotknięte są tym problemem. Do Polski trafiła partia jajek pochodząca od niemieckiego dostawcy.

Według informacji przekazanych na konferencji prasowej w Brukseli przez rzecznika KE Daniela Rosario, fipronilem zostały skażone jaja na fermach w Belgii, Holandii, Niemczech i Francji. Kraje, do których trafiły skażone jaja z tych czterech państw, to: Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Dania.

We Francji skażone jaja pochodziły zarówno z własnej produkcji, jak i z importu. Według KE na skażone jaja natrafiono również poza UE - w Szwajcarii i Hongkongu.

Czym jest Fipronil? 

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności.

KE podkreśliła, że informacje o zanieczyszczeniu jajek przekazano jej za pomocą systemu ostrzegania 20 lipca. Zrobiła to Belgia. Z odpowiedzi rzeczników wynika, że Holandia nie przekazała w listopadzie ubiegłego roku informacji w tej sprawie.

Zobacz także

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości. Może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Jak odróżnić jaja z Polski od zagranicznych? 

Każde jajko jest oznakowane specjalnym symbolem. Pierwsza liczba wskazuje, w jaki sposób hodowane są kury (1 – wolny wybieg, 2 – chów ściółkowy, 3 – chów klatkowy). Kolejne oznaczenie to symbol kraju. W Polsce to PL. Kolejne liczby wskazują: województwo, powiat i symbol firmy. Jeśli na jajach zobaczymy napis BE lub NE to znak, że pochodzą one z Belgii lub Holandii. 

RadioZET.pl/PAP/DG