Prokuratura wejdzie ministrowi Szyszce do stodoły. Sprawdzą skąd ma skórę chronionego rysia

Redakcja
11.08.2017 11:32
Prokuratura wejdzie ministrowi Szyszce do stodoły. Sprawdzą skąd ma skórę chronionego rysia
fot. Sławomir Kamiński/AG

Policja prowadzi dochodzenie ws. wyprawionej skóry rysia, która znajduje się w posiadłości ministra środowiska Jana Szyszki w Tucznie (Zachodniopomorskie) -– poinformował Piotr Łosiewski z Prokuratury Rejonowej w Wałczu. Od 1995 r. rysie są pod ścisłą ochroną na obszarze całej Polski.

„- Do Prokuratury Rejonowej w Wałczu wpłynęło zawiadomienie od pełnomocnika osoby prywatnej, o tym iż w zabudowaniach znajdujących się na posesji w Tucznie należących do Jana Szyszki, zostało ujawnione trofeum myśliwskie w postaci wyprawionej skóry rysia z głową” - powiedział prokurator Łosiewski.

Dodał, że prokuratura odebrała zawiadomienie o przestępstwie i przesłuchała osobę, która zgłosiła tę sprawę. „- Ustaliśmy, że informacja dotycząca tego preparatu myśliwskiego pochodziła również z wcześniejszych przekazów medialnych” - zaznaczył.

skora rysia

Minister środowiska łamie ustawę o ochronie przyrody?

„Na wniosek prokuratury policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127 a ustęp 1 Ustawy o ochronie przyrody, mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody. - Prowadzone dochodzenie ma na celu ustalenie czy zostały wypełnione znamiona czynu zabronionego” - wyjaśnił prokurator.

„Rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze kraju” - potwierdził wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt. Jak zaznaczył, obecnie nie są prowadzone są żadne szacunki co do liczby osobników występujących w Polsce, ale szacuje się że jest ich ok. 200.

Zagłosuj

Jan Szyszko to dobry minister?

Liczba głosów:

Gatunek chroniony

„Rysie są chronione bo są bardzo rzadkim gatunkiem. Pełnią też bardzo ważną rolę w ekosystemie jako drapieżnik ssaków kopytnych, który wpływa w jakiś sposób na ich liczebność.

- Z tego punktu widzenia ryś jest dla nas bardzo pożyteczny” - zaznaczył.

Zobacz także

Krzysztof Szmidt pytany czy w innych krajach europejskich rysie również podlegają ścisłej ochronie, odpowiedział, że „w krajach Skandynawskich, na Łotwie, w Estonii oraz w zachodniej części Rosji można polować na rysie”.

RadioZET.pl/pap/maal