Kolejna szkoła skraca lekcje. Dzieci wrócą do domu o 12:35

11.06.2019 11:12
Kolejna szkoła skraca lekcje. Dzieci wrócą do domu o 12:35
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

O kwadrans skróciła od wtorku każdą lekcję dyrekcja szkoły podstawowej nr 3 w Cieszynie. Ma to związek z upałami. W innych placówkach lekcje odbywają się normalnie. Samorządy, aby ulżyć mieszkańcom, ustawiają w miastach kurtyny wodne. Wody nie brakuje.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Dyrektor cieszyńskiej „Trójki” Mariola Lapczyk swoją decyzję ogłosiła na stronie internetowej placówki. Zgodę na skrócenie lekcji wyraziła burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz.

Od 11 czerwca zostają skrócone lekcje z 45 minut do 30 minut, w związku z wysokimi temperaturami powietrza. Każda przerwa będzie 5-minutowa .

KOMUNIKAT SZKOŁY

Ósma, ostatnia lekcja, kończy się o godzinie 12:35.

Fala upałów w Polsce 

Samorządy pomagają mieszkańcom miast, ustawiając kurtyny wodne w centrach. Tak jest m.in. w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Rzecznicy tych samorządów poinformowali, że na razie nie ma kłopotów z zaopatrzeniem w wodę. Tym bardziej że dwa tygodnie temu rejon nawiedziły obfite opady i zagrażała mu wręcz powódź. Wszędzie działają fontanny.

Przed upałami w górach przestrzegli ratownicy GOPR. Zaapelowali, by turyści pamiętali o odpowiedniej ilości wody oraz nakryciu głowy. Mogą wystąpić burze. „Na zmiany pogody każdy turysta powinien być przygotowany. W plecaku warto mieć odzież przeciwdeszczową. Jeśli zastanie nas burza, trzeba unikać partii grzbietowych. Nie wolno też stawać pod drzewem” – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR.

Zobacz także

We wtorek we wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Upalnie nie będzie jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Na pozostałym obszarze temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić, jeśli nie ma takiej potrzeby, z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RadioZET.pl/PAP