Skurkiewicz przekonuje, że Błaszczak wie, co robi: Dobrze przemyślał nominacje generalskie

Redakcja
28.02.2018 14:19
Mariusz Błaszczak

— Nominacje generalskie są bardzo dobrze przemyślane przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka; cieszę się, że prezydent Andrzej Duda podzielił opinię szefa MON — powiedział w Sejmie wiceszef resortu obrony, Wojciech Skurkiewicz.

Nominacje generalskie zostaną wręczone 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ubiegłym tygodniu BBN poinformowało, że minister obrony przedstawił 14 kandydatur do awansów generalskich, a prezydent je zaakceptował.

Nominacje generalskie

Zagłosuj

Popierasz decyzję o dymisji Antoniego Macierewicza z funkcji szef MON?

Liczba głosów:

— To jest ważna decyzja i ważny dzień [...]. Cieszę się, że tych czternastu generałów, oficerów, otrzyma kolejną lub pierwszą gwiazdkę generalską. To jest niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i Polaków, ale to jest również bardzo ważne z punktu widzenia relacji z partnerami na arenie międzynarodowej — powiedział Skurkiewicz pytany o tę sprawę przez dziennikarzy w Sejmie.

Ocenił, że szczególnie ważny w tym kontekście jest awans na najwyższy, czwarty stopień generalski, szefa Sztabu Generalnego gen. broni Leszka Surawskiego.

— Cieszę się, że gen. Surawski otrzymał tę nominację, tym bardziej że nawet w kontaktach ze swoimi odpowiednikami z innych krajów NATO ta szarża jest szczególnie ważna i będzie wreszcie doceniona — podkreślił wiceszef MON.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Jak mówił, lista kandydatów do awansów generalskich została „bardzo dobrze i mocno” przemyślana przez szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka.

— Cieszę się, że prezydent podzielił opinię ministra obrony narodowej — dodał. Podkreślił też, że nikt z polityków „nie ma prawa ingerować w to, co postanowił prezydent”.

Kto został awansowany?

Wśród awansowanych na stopnie generalskie są szef Sztabu Generalnego WP oraz Dowódcy Generalny i Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Nominacje na pierwszy stopień generalski/admiralski otrzyma siedmiu oficerów w stopniu pułkownika/komandora.

Awanse generalskie nie były wręczane 11 listopada ani 15 sierpnia ub.r. Przyczyną braku awansów były, jak informowało BBN, rozbieżności koncepcji przyszłego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi i toczące się prace nad nowym systemem.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zarówno ośrodek prezydencki, jak i MON zgadzały się, że należy zmienić dotychczasowy, obowiązujący od 2014 r. system, który wprowadził dwa główne dowództwa, a Sztab Generalny uczynił głównym ośrodkiem planowania, a nie dowodzenia  i przywrócić odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Koncepcja MON nie przewidywała jednak postulowanego przez BBN połączonego dowództwa mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej.

Resort obrony proponował powołanie inspektoratu szkolenia i dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców RSZ mianowałby prezydent. Na początku lutego zaczął prace zespół opracowujący zmiany w strukturze dowódczej. Jak podkreślały we wspólnym komunikacie BBN i MON, zmiany zostaną dokonane w ścisłej współpracy strony prezydenckiej i rządowej. W skład zespołu weszli przedstawiciele MON, w tym Sztabu Generalnego WP oraz BBN.

RadioZET.pl/pap/maal