Zamknij

Miejscowość Rytel apeluje do wojska o pomoc. Skutki nawałnic

Redakcja
14.08.2017 17:50
Miejscowość Rytel apeluje do wojska o pomoc. Skutki nawałnic
fot. Renata Dąbrowska/Agencja Gazeta

Mieszkańcy miasteczek i wsi najmocniej dotkniętych nawałnicami apelują o pomoc władz centralnych i wojska. Wyjątkowo ciężka sytuacja dotknęła region Pomorza.

Wojsko pomoże w miejscowości Rytel koło Chojnic. 60 żołnierzy ze sprzętem wojskowym pomoże w usuwaniu konarów drzew z rzeki Brdy, która grozi wylaniem. 

Rytel zmaga się ze skutkami gwałtownych burz i wichur już kolejną dobę. Wojewoda pomorski zaczął wypłacanie doraźnej pomocy poszkodowanym w wysokości 6 tysięcy złotych na gospodarstwo. 

Zamknięte są drogi dojazdowe do niej, a pięćdziesięciu turystów z pola namiotowego ewakuowano. W Rytlu coraz głośniej mówi się o tym, by wprowadzić stan klęski żywiołowej. Mieszkańcy są zresztą pewni, że skutki huraganu będą jeszcze długo się za nimi ciągnąć.

Na portalach społecznościowych pojawiają się apele i relacje: brakuje wszystkiego, nie ma prądu. Mieszkańcy są bezsilni. 

Władza centralna obiecała swoją pomoc. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że jest decyzja o przyznaniu pieniędzy poszkodowanym w nawałnicach. Do ok. 6 tysięcy rodzin ma trafić 30 mln zł. 

RadioZET.pl/KM