Zamknij

„Korupcja polityczna”, ostre słowa na I sesji śląskiego sejmiku po decyzji radnego Kałuży

Redakcja
21.11.2018 12:06
„Korupcja polityczna”, ostre słowa na I sesji śląskiego sejmiku po decyzji radnego Kałuży
fot. PAP

Burzliwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego nowej kadencji. Radni KO nie kryli emocji i nie szczędzili ostrych słów pod adresem Wojciecha Kałuży. Kałuża, wcześniej radny Nowoczesnej, który w ostatnich wyborach dostał się do sejmiku z list KO, na dzień przed sesją inauguracyjną podpisał porozumienie z PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Sprzedawczyk”, „zdrajca” – takie okrzyki padały w śląskim sejmiku z ust radnych KO podczas wręczania Wojciechowi Kałuży zaświadczenia o wyborze. Jednocześnie głośnymi oklaskami powitali Kałużę radni, ministrowie i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

„To ordynarny akt korupcji politycznej” – grzmiał podczas posiedzenia wiceszef PO Borys Budka.

mid-18b21048
fot. PAP

– Możecie zagłuszać swoje sumienia, jeśli je macie, udawać, że cokolwiek dzieje się dla dobra regionu, dla rozwoju, ale prawda jest zupełnie inna. Oszukano blisko 25 tys. wyborców, którzy oddali głos na konkretnego kandydata, a robi się to w okolicznościach urągających wszelkim normom przyzwoitości i zasad politycznych – mówił Budka.

Zdaniem Borysa Budki decyzja Wojciecha Kałuży wyczerpuje znamiona przestępstwa, dlatego zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.

– Wojtek, za co sprzedałeś swoją twarz? Nie ma pieniędzy, które ci ją zwrócą – mówiła do radnego Kałuży z trybuny sejmikowej liderka Nowoczesnej w woj. śląskim posłanka Monika Rosa. Poinformowała, że Kałuża nie jest już członkiem tej partii.

Jeszcze we wtorek przedstawiciele KO, SLD i PSL informowali o zawarciu umowy koalicyjnej w śląskim sejmiku. Tego samego dnia wieczorem stracili większość na rzecz PiS właśnie po tym, jak porozumienie programowe z partią Jarosława Kaczyńskiego podpisał radny Wojciech Kałuża. W środę przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został wybrany Jan Kawulok z PiS. Kałużę mianowano wicemarszałkiem województwa. Marszałkiem w regionie został Jakub Chełstowski.

W październikowych wyborach PiS uzyskało 22 mandaty w śląskim sejmiku. KO – 20, SLD – 2, a PSL – 1.

Zobacz także

Wojciech Kałuża był jedynką na liście nr 4 Koalicji Obywatelskiej w województwie śląskim. Zdobył ponad 25 tysięcy głosów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ