Nagły zwrot akcji w sejmiku śląskim. Radny KO przechodzi na stronę PiS

Redakcja
21.11.2018 09:16
Nagły zwrot akcji w sejmiku śląskim. Radny KO przechodzi na stronę PiS
fot. D. Gajda/REPORTER/East News

Sejmik śląski jednak dla PiS! Jeszcze we wtorek Koalicja Obywatelska na Śląsku informowała o porozumieniu z SLD i PSL. Dzień później większość w sejmiku obwieściło Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko po decyzji jednego radnego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do porozumienia programowego prawicy dołączył radny Wojciech Kałuża (wszedł do śląskiego sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej). O podpisaniu przez Kałużę deklaracji programowej dla Śląska poinformował na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. Zamieścił też treść dokumentu.

Sygnatariusze porozumienia napisali, że „w poczuciu odpowiedzialności za Śląsk i jego rozwój społeczno-gospodarczy deklarują chęć współpracy w obszarach strategicznych dla regionu. Strony umowy gwarantują współdziałanie i wspieranie się w realizowaniu najważniejszych celów deklaracji”.

Jak zadeklarowali, „głównym celem zawartej umowy jest budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności”.

Zobacz także

W październikowych wyborach PiS uzyskało 22 mandaty, a Koalicja Obywatelska – 20. SLD wprowadziło do sejmiku 2 radnych, a PSL – 1.

Jeszcze we wtorek przedstawiciele KO, SLD i PSL informowali o zawarciu umowy koalicyjnej w Sejmiku Województwa Śląskiego. Jak mówił podczas wtorkowego briefingu w Katowicach szef śląskiej Platformy Obywatelskiej i marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, przewidziany w umowie koalicyjnej podział miejsc w przyszłym zarządzie województwa śląskiego przewidywał po dwa miejsca dla KO i SLD oraz jedno dla PSL.

W poprzedniej, piątej kadencji samorządu województwem śląskim rządziła koalicja: PO, PSL, SLD oraz Śląskiej Partii Regionalnej.

RadioZET.pl/PAP/JŚ