Zamknij

Aresztowano sześciu członków gangu pseudokibiców. Odpowiedzą m.in. za rozboje i pobicia

Redakcja
31.01.2019 15:54
Aresztowano sześciu członków gangu pseudokibiców. Odpowiedzą m.in. za rozboje i pobicia
fot. CBSP

Sześciu z zatrzymanych w ostatnich dniach 11 członków gangu powiązanego ze środowiskiem stadionowych chuliganów zostało tymczasowo aresztowanych; wobec pięciu innych zastosowano poręczenia majątkowe, dozór policji i zakaz opuszczania kraju - podały policja i prokuratura.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostatnie zatrzymania to część dużego, trwającego od blisko trzech lat, śledztwa dotyczącego grup przestępczych wywodzących się ze środowiska pseudokibiców śląskich drużyn, w którym zarzuty usłyszało dotąd 79 osób. 41 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Duża część podejrzanych - co wiadomo nieoficjalnie - to osoby deklarujące się jako sympatycy piłkarskiego Ruchu Chorzów.

Zobacz także

"Zatrzymani to w większości członkowie zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Macieja M., powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich" - podał w czwartkowym komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Wcześniej o ponownym uderzeniu w gang pseudokibiców poinformowała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz. Zatrzymań dokonali policjanci z wrocławskich struktur CBŚP, na polecenie śledczych ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Zatrzymani usłyszeli zrzuty udziału w rozbojach i pobiciach przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów, udziału w bójkach, a także zarzut kradzieży z włamaniem do pomieszczeń jednego ze śląskich klubów sportowych. Są także podejrzani o przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej.

Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5, udziału w bójce do 3 lat, natomiast udziału w bójce z użyciem niebezpiecznych przedmiotów - do 8 lat. Rozbój przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności do 15 lat - poinformowała prokuratura.

Zobacz także

Według ustaleń śledztwa, kierowany przez Macieja M. gang pseudokibiców działał w latach 2010-2017 na Górnym Śląsku – głównie w Chorzowie, Katowicach i w Mysłowicach. Członkowie grupy - jak informuje prokuratura - dokonywali rozbojów, oszustw, przestępstw przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, uprowadzeń dla okupu, przestępstw związanych z wyłudzaniem podatku od towarów i usług VAT oraz przestępstw polegających na obrocie substancjami psychotropowymi i środkami odurzającymi.

Policjanci i prokuratorzy oceniają, że ta wielowątkowa sprawa nadal ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. W ostatnich dniach 11 podejrzanych zatrzymano na Śląsku oraz w Kołobrzegu. U zatrzymanych policjanci znaleźli maczety, broń palną oraz papierosy bez polskich znaków akcyzy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze, biżuterię oraz majątek wart w sumie ok. 100 tys. zł.

Poprzednie uderzenie w gang pseudokibiców miało miejsce w maju zeszłego roku, kiedy podczas akcji z udziałem ponad tysiąca policjantów zatrzymano w różnych częściach kraju 41 osób. Śledczy ustalili, że wywodzące się ze środowiska stadionowych chuliganów zorganizowane grupy przestępcze m.in. handlowały narkotykami, dopuszczały się kradzieży i rozbojów oraz organizowały pobicia – także ze skutkiem śmiertelnym. Śledztwo potwierdziło również współpracę grup przestępczych ze Śląska i z Krakowa. W materiałach postępowania udokumentowano ponadto tzw. ustawki, czyli bójki z grupami stadionowych chuliganów innych drużyn.

Zobacz także

Wcześniej, w grudniu 2017 r., Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowały o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej złożonej z mężczyzn deklarujących się jako kibice Ruchu Chorzów. Wśród postawionych im zarzutów były m.in. rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami oraz uprowadzenie dla okupu. W listopadzie 2017 r. CBŚP poinformowało o rozbiciu narkotykowego gangu z Zabrza, który tworzyli pseudokibice tamtejszego Górnika. Szef grupy, Łukasz Cz., usłyszał zarzuty dotyczące m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami, wymuszeń rozbójniczych i pobić.

Prokuratorskie śledztwo w sprawie gangu pseudokibiców trwa od kwietnia 2016 roku. Dotąd zarzuty usłyszało 79 podejrzanych, z których 41 (wraz z sześcioma podejrzanymi zatrzymanymi w ostatnich dniach) zostało tymczasowo aresztowanych. Do sądów trafiło już sześć aktów oskarżenia, obejmujących łącznie 15 oskarżonych m.in. o udział i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, udział w pobiciach z użyciem niebezpiecznych narzędzi, spowodowanie ciężkich uszkodzeń ciała, oszustwa dotyczące mienia znacznej wartości oraz obrót znacznymi ilościami narkotyków.

RadioZET.pl/PAP/BM