Zamknij

Prezydent Rybnika prowadził auto pod wpływem alkoholu. „Zdaję sobie sprawę z konsekwencji” [WIDEO]

Redakcja
19.11.2018 11:38
Kuczera
fot. Facebook/Piotr Kuczera

Rutynowy test podczas kontroli drogowej wykazał, że prezydent Rybnika Piotr Kuczera (PO), prowadząc samochód, mógł być pod wpływem alkoholu. Kuczera potwierdził w poniedziałek, że pił wcześniej alkohol. Policjanci czekają na wyniki badań pobranej od niego próbki krwi.

W poniedziałek rano Kuczera poinformował, że dzień wcześniej podczas rutynowej kontroli drogowej został poproszony o użycie alkotestu. Jak powiedział, wstępny wynik badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu był pozytywny, stąd później udał się na badanie krwi – jako najbardziej precyzyjną metodę pomiaru.

Prezydent się tłumaczy

– Sytuacja jest dla mnie trudna. Chciałbym przeprosić wszystkich tych, którzy czują się tym faktem zbulwersowani. […] Zdaję sobie sprawę z konsekwencji. […] Jest tak, że w trakcie obiadu być może – a nawet na pewno – białe wino: o jeden kieliszek za dużo. Będę musiał wziąć to po prostu, jak się mówi, na klatę – mówił w poniedziałek rano na briefingu w rybnickim magistracie prezydent tego miasta.

– Mam nadzieję, że postępowanie sądowe wyjaśni mieszkańcom, wyborcom, tę sytuację. Jestem świadomy wszystkich konsekwencji – powtórzył. Zasygnalizował, że wynik badania jego krwi będzie znany w ciągu kilku dni.

Policja komentuje sprawę

Jak zrelacjonował sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji, sytuacja miała miejsce w niedzielę wieczorem na rybnickiej ulicy Obwiedni Południowej. Patrol miejscowej drogówki prowadził tam rutynowe kontrole trzeźwości kierujących, korzystając z bezustnikowego testera – do wstępnej weryfikacji obecności alkoholu w wydychanym powietrzu.

– Przed godz. 19. policjanci zatrzymali do kontroli kierującego, którego wynik wskazał na możliwą obecność alkoholu. Tym kierującym okazał się być pan prezydent miasta Rybnika. Kierujący skorzystał z prawa odmowy poddania się badaniu stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W tej sytuacji pobrana została krew celem ustalenia zawartości alkoholu w organizmie – powiedział Jaroszewski.

Zobacz także

Policjanci rutynowo zabrali Kuczerze prawo jazdy. Zapewniają, że będą starali się, by wynik badania był znany jak najszybciej. Dokładny termin nie jest znany; próbka została wysłana do laboratorium kryminalistycznego, a wynik musi spłynąć drogą oficjalną. Jeśli wykaże, że Kuczera prowadził pod wpływem lub po spożyciu alkoholu, wszczęta wobec niego zostanie sprawa karna. W innym razie prezydent odzyska prawo jazdy.

W ostatnich wyborach Kuczera, startując z ramienia Koalicji Obywatelskiej, został wybrany na drugą kadencję już w pierwszej turze, z poparciem ponad 61 proc.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 178 Kodeksu karnego kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz także

Stan nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu zachodzi, gdy: zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

RadioZET.pl/PAP/MP