Zamknij

Szkoła wycofuje lekturę Harry'ego Pottera. Wszystko przez petycję rodziców

29.12.2019 22:22
Harry Potter
fot. Shutterstock

Jedna ze szkół w woj. śląskim zrezygnowała z omawiania na lekcjach książek o przygodach Harry'ego Pottera. Dyrekcja, choć niechętna temu, ostatecznie przychyliła się do stanowiska grupy rodziców, który wystosowali w tej sprawie petycję. Pisali w niej m.in. o okultyzmie i "zatruwaniu dusz dzieci", do którego miałaby prowadzić lektura powieści. 

Sprawa, którą opisuje lokalny portal lubliniecki.pl, toczy się od października. Wówczas rodzice niektórych dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisowie (pow. lubliniecki, woj. śląskie) przesłali do dyrekcji szkoły petycję, w której domagali się zaprzestania omawiania podczas lekcji książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". 

Petycja rodziców ws. Harry'ego Pottera

Inicjatorzy dokumentu twierdzą, że w książce "opisywane są praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne a nawet satanistyczne. Są to opinie wielu hierarchów kościelnych, takich jak ks. egzorcysty Aleksandra Posackiego, papieża Benedykta XVI czy rzymskiego egzorcysty Ojca Gabriela Amorta". 

Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany [...] My, jako katoliccy rodzice, nie możemy pozwolić, by treści wymienionej książki infekowały umysły i dusze naszych dzieci

- napisali rodzice. Przeciwstawili także powieści Rowling klasycznym baśniom oraz twórczości Tolkiena - ich zdaniem w tych ostatnich magią nie zajmują się ludzie, tylko elfy, skrzaty bądź czarnoksiężnicy, "co stanowi pewnego rodzaju przenośnie. Stwierdzili również, że omawianie HP to "marnowanie czasu lekcyjnego".

Dyrektorka szkoły odpowiada

Dyrektorka placówki Katarzyna Adamik początkowo broniła książki. W obszernej odpowiedzi na petycję powoływała się na opinie zarówno przedstawicieli Kościoła Katolickiego, m.in. ks Janusza Królikowskiego z Papieskiej Akademii Teologicznej czy jezuity Grzegorza Kramera, wedle których w powieściach Harrym Potterze można znaleźć przykłady godne naśladowania, a sama książka nie czyni zła. Takie samo stanowisko reprezentuje (także cytowany przez Adamik popularny katolicki publicysta i kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia). 

Zobacz także

"Kościół katolicki nie wydał żadnego oświadczenia na temat serii książek o Harrym Potterze" - napisała w swoim piśmie Adamik. Dodała też, że wprowadzenie HP na listę omawianych przez nauczycieli lektur było efektem próśb samych uczniów, którzy często w swoich pracach pisemnych powołują się na treść opowieści o angielskim czarodzieju. Podkreśliła też, że twórczość Joanne Rowling jest jednym z najlepszych przykładów, aby zachęcić młodzież do czytania literatury. 

Harry Potter wycofany z omawiania na lekcjach

Jak podaje lubliniecki.pl, dyrektorka wskazała pozytywne wartości, jakie propaguje lektura, m.in. przyjaźń, miłość, lojalność, rodzinę, pracowitość, pomoc innym. Dodaje jednak przy tym, że "rodzice, kierując się dobrem dziecka i wartościami chrześcijańskimi, spowodowali wzrost zainteresowania dzieci tematyką satanistyczną. Prosimy o zwrócenie uwagi na niepokojące zachowania uczniów" (cytat za: lubliniecki.pl).

"Obecnie uczniowie rozpatrują tę książkę nie w kontekście literackim tylko niezdrowej ciekawości, rozbudzonej przez rodziców. Szanując prawo rodziców do wychowywania dzieci według własnego światopoglądu i przekonań religijnych, jesteśmy przerażeni tym, w jakie dyskusje (które w ogóle nie powinny być ich udziałem) zostały wciągnięte dzieci. W związku z tym, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro dzieci, nauczyciele poloniści zdecydowali się na nieomawianie książki <Harry Potter i Kamień Filozoficzny> - czytamy w oświadczeniu dyrektor Adamik (link podany na stronie: lubliniecki.pl), która wyraziła jednocześnie ubolewanie z powodu inicjatywy rodziców, blokującej ich dzieciom możliwość poznawania różnych dzieł kultury. 

RadioZET.pl/lubliniecki.pl