Zamknij

Pentagramy i męskie genitalia na kaplicach. Policja publikuje wideo z dewastacji i prosi o pomoc

Redakcja
27.02.2019 17:46
Pentagramy i męskie genitalia na kaplicach. Policja publikuje wideo z dewastacji i prosi o pomoc
fot. Śląska Policja

Śląscy policjanci udostępnili wideo, na którym widać osoby podejrzane o dewastację kaplic na Kalwarii Panewnickiej na Śląsku. Do aktu wandalizmu doszło 22 lutego pomiędzy godziną 19 a 20. Sprawcy zbezcześcili cztery kaplice różańcowe. Na kamiennych figurach i budynkach wymalowano męskie genitalia i pentagramy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach poszukuje świadków, którzy mogą pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców. Pomóc może też nagranie opublikowane w sieci przez śląskich policjantów.

Zobacz także

Jak poinformowała rzeczniczka katowickiej policji komisarz Aneta Orman, sprawcy odpowiedzą zapewne za uszkodzenie mienia, za co grozi do 5 lat więzienia, a także za obrazę uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. Za to drugie grozi im do 2 lat więzienia.

Wszystkie osoby, które mają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości osób widocznych na nagraniu, proszone są o kontakt z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr tel. 32 200 2555.

Po dewastacji w Panewnikach pojawiają się oferty pomocy

"Każde takie wydarzenie jest smutne. Kwestia materialna schodzi na nieco dalszy plan – choć wizja kosztów i prac prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków przeraża. Mamy jednak wiele sygnałów od ludzi poruszonych, których uczucia religijne zostały zranione. Wulgarne rysunki pojawiły się na figurach Jezusa i Maryi. To zasmuca" - mówi proboszcz parafii o. Alan Rusek.

Jak zaznaczył, wśród głosów osób solidaryzujących się z franciszkanami z Panewnik znalazły się też oferty pomocy przy przywróceniu kalwarii do poprzedniego stanu. "Tam, gdzie dzieje się coś złego, wyzwala się jednocześnie fala dobra" – podkreślił, zapewniając, że prace zostaną podjęte jak najszybciej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Śląska Policja/MK