Zamknij

Żmija zygzakowata ukąsiła turystę w Beskidach. Mężczyzna trafił do szpitala

28.08.2020 12:30
żmija zygzakowata
fot. PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Żmija zygzakowata ukąsiła turystę w Beskidach. Po interwencji GOPR mężczyzna został przetransportowany karetką do szpitala do Wisły. GOPR apeluje o ostrożność na łąkach i obrzeżach lasów.

To już drugi przypadek ukąszenia tego lata – poinformowali w piątek ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Goprowcy zaapelowali, by turyści uważnie patrzyli pod nogi.

Zobacz także

Żmija zygzakowata w Beskidach. Ukąsiła turystę

Turysta został ukąszony przez żmiję zygzakowatą w rękę. Do kontaktu z jadowitym wężem doszło na żółtym szlaku w rejonie szczytu Jawierzny. 

Ratownicy po unieruchomieniu kończyny przetransportowali mężczyznę do Wisły, gdzie został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego

- poinformował GOPR Beskidy.

Goprowcy przypominają, że żmije lubią nasłonecznione miejsca. Najczęściej można je spotkać na obrzeżach lasów i polanach leśnych oraz na kamieńcach lub niekoszonych łąkach. Szczególnie narażeni na ugryzienie są zbieracze borówek.

Żmija zygzakowata. Co robić w przypadku ukąszenia?

Co robić, jeśli napotkamy żmiję? Zdaniem przyrodnika z Babiogórskiego Parku Narodowego Macieja Mażula najlepiej zejść jej z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę. "To dlatego trzeba bardzo uważać przechodząc choćby przez łąkę. Warto mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa – przejdźmy obok" – powiedział.

Zdaniem ratowników GOPR jeśli żmija zaatakuje, to nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu. Najlepiej zabezpieczyć je bandażem i wezwać na pomoc goprowców. Nie wolno jednak lekceważyć ukąszenia. Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

W Beskidach żyje żmija zygzakowata. Może osiągnąć 90 cm długości. Poznać ją można po "sercowatej" głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/GOPR Beskidy