Zamknij

Watykan ukarał polskich biskupów. Sławoj Leszek Głódź z licznymi zakazami

29.03.2021 12:33

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź ma nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską oraz zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej - poinformowała Nuncjatura Apostolska. Chodzi m.in. o zaniechania arcybiskupa w sprawie przypadków pedofilii wśród duchownych.

Sławoj Leszek Głódź
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Watykan ukarał polskich biskupów za zaniechania w sprawie przypadków pedofilii w Kościele. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do abpa Sławoja Leszka Głódzia m.in. nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach w archidiecezji gdańskiej – poinformowała w poniedziałek nuncjatura apostolska w Polsce.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka +Vos estis lux mundi+, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją" – brzmi komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce.

Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Watykan. Arcybiskup senior z licznymi zakazami

Nuncjatura przekazała, że w wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do abpa Głódzia nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub w spotkaniach świeckich w archidiecezji gdańskiej i nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Watykan podjął także decyzje w sprawie bp Edwarda Janiaka. Ma on nakaz zamieszkania poza archidiecezją kaliską, a także zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji kaliskiej.

RadioZET.pl/ PAP