Sławomir Neumann w Radiu ZET: Oni próbują nas zastraszyć na wszelkie możliwe sposoby. Nie boimy się

Redakcja
29.11.2018 09:58
Sławomir Neumann w Radiu ZET: Oni próbują nas zastraszyć na wszelkie możliwe sposoby. Nie boimy się
fot. RadioZET

– Marek Ch., były szef KNF, nie wziął się z księżyca, został wskazany przez Beatę Szydło, premiera rządu PiS i był utrzymywany przez obecnego premiera rządu PiS Mateusza Morawieckiego. W sprawę zamieszany jest prezes NBP, wskazany i wybrany przez PiS, to jest afera PiS – mówi na antenie Radia ZET Sławomir Neumann przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To odpowiedź na słowa marszałka Senatu. Dziś Stanisław Karczewski zapowiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że wszyscy posłowie, którzy będą łączyć aferę KNF z PiS-em, będą pozywani. Przewodniczący klubu PO odpowiada: „Oni próbują nas zastraszyć na wszelkie możliwe sposoby, nie boimy się tych pozwów. Będziemy wyjaśniać aferę KNF do samego dna”.

Zobacz także

„A czy będą transfery z Nowoczesnej do PO?” – zadaje pytanie Beata Lubecka. „Dzisiaj Nowoczesna ma swój klub, muszą wyjaśnić swoje wewnętrzne problemy. Dużo emocji” – zauważa Sławomir Neumann.

„Mógłby powstać klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, powinniśmy nadal budować siłę KO, pokazaliśmy, że można wygrać z PiS w dużych miastach” – odpowiada przewodniczący klubu Platformy, na pytanie Beaty Lubeckiej o możliwe koalicje w wyborach do PE.

Odnosi się także do możliwej dużej koalicji PO-Nowoczesna-PSL. „Prezes PSL Kosiniak-Kamysz wyklucza koalicję” – mówi Beata Lubecka. „Dobrze nam się rozmawia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, rozmawiamy z PSL-em bardzo dobrze, jesteśmy wspólnie w ramach EPP, czyli Europejskiej Partii Ludowej chrześcijańskich demokratów. Jesteśmy w jednym klubie i rodzinie politycznej. Wspólny start PO i PSL jest możliwy w wyborach europejskich jako EPP, nie wiem, czy jako koalicja Obywatelska-PSL, czy jako PO-PSL, czy jako Europejska Partia Ludowa – nie rozmawiamy już o takich szczegółach. Mówimy o wspólnym starcie” – odpowiada gość Radia ZET.

Zobacz także

Beata Lubecka pytała też posła, „dlaczego nie pojawił się wczoraj na wezwanie prokuratury?”. Sławomir Neumann tłumaczy: „Nie stawiłem się wczoraj w prokuraturze, bo miałem inne obowiązki, Prosiłem o wyznaczenie innego terminu. Jak będzie, to poinformuję i się stawię”. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości w mazowieckim oddziale NFZ w 2013 roku, Sławomir Neumann był wtedy wiceministrem zdrowia i ma postawiony zarzut przekroczenia uprawnień, za co grozi kara do 10 lat więzienia. W Radiu ZET mówi: „Nie boję się Zbigniewa Ziobry i jego prokuratorów, w maju zrzekłem się immunitetu. Na pewno się stawię”. Jego zdaniem PiS-owi na rękę było rozdmuchać tę sprawę: „oni chcieli przykryć przesłuchanie i aresztowanie Marka Ch., byłego szefa KNF” – dodaje.

W kolejnej części rozmowy Beata Lubecka pytała Sławomira Neumanna o zatrudnienie w PZU syna Julii i Andrzeja Przyłębskich. Według posła ten przypadek nie jest odosobniony: „W Polsce mamy tysiące takich Misiewiczów, Pisiewiczów. Mam nadzieję, że ma większe kompetencje niż jego rodzice”.

RadioZET.pl/BM