Prokuratura zajęła się budową A2. Pod lupą firma Kulczyka

Redakcja
23.02.2018 12:38
Prokuratura zajęła się budową A2. Pod lupą firma Kulczyka
fot. Wikimedia Commons

Szczecińska prokuratura wszczęła śledztwo ws. budowy i eksploatacji A2 przez firmę założoną przez Jana Kulczyka

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła dziś śledztwo w sprawie budowy i eksploatacji autostrady A2 przez firmę założoną przez Jana Kulczyka - dowiedziało się Radio ZET.

Prokuratura ma zbadać, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę państwa podczas podpisywania umów na budowę drogi.  Na początku przyszłego tygodnia śledczy mają przedstawić więcej szczegółów wszczętego dziś postępowania.

Autostrada Wielkopolska powstała w listopadzie 1992 roku z inicjatywy miliardera Jana Kulczyka i Andrzeja Patalasa, byłego szefa Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Poznaniu, który został prezesem nowej spółki.

Odszedł kilka lat później. Za rządów SLD-PSL kierował państwową Agencją Budowy i Eksploatacji Autostrad. Na stanowisko wrócił w 2002 roku, po tym jak Autostrada Wielkopolska otrzymała koncesję na budowę A2. Rząd Jerzego Buzka przyznał spółce pożyczkę w wysokości 267 mln euro. W zamian firma zrezygnowała z odcinka między Koninem a Strykowem, który powstał za pieniądze z budżetu Państwa.

W raporcie NIK z 2006 roku wskazano, że "Skarb Państwa angażuje swoje środki i ponosi ryzyko gospodarcze funkcjonowania spółek-koncesjonariuszy. Ponad dziesięcioletni okres współpracy Skarbu Państwa z koncesjonariuszami ujawnił całkowity brak kompetencji i skuteczności administracji rządowej zarówno w zlecaniu, jak i egzekwowaniu realizacji zadań przez wykonawców prywatnych. Osiągnięcie celu zlecenia wymagało kolejnych ustępstw Skarbu Państwa minimalizujących ryzyko koncesjonariuszy". Kilka lat później pojawiło się rządowe zlecenie na kolejny odcinek, Nowy Tomyśl-Świeck i koncesja na zarządzanie drogą.

Radio ZET/maal