Słowaccy Romowie okradli kilkudzisięciu emerytów w całej Polsce. Jest wyrok sądu

Redakcja
08.12.2017 14:20
Słowaccy Romowie okradli kilkudzisięciu emerytów w całej Polsce. Jest wyrok sądu
fot. Pixabay

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces trójki Romów oskarżonych o liczne oszustwa na emerytach w całej Polsce. Małżeństwo i ich przyjaciel zostali skazani na wyroki bez zawieszenia.

Zagłosuj

Zostałeś/-aś kiedyś oszukany/-a?

Liczba głosów:

Wszyscy usłyszeli wyroki skazujące, od 3 lat i 4 miesięcy do 3 lat i 8 miesięcy więzienia bez zawieszenia i obowiązek oddania pieniędzy oszukanym. Sąd zwrócił uwagę na wyjątkowo nieetyczne oszustwa na starszych osobach.

Jeden scenariusz, trzydzieści oszustw

Scenariusz przestępstw za każdym razem wyglądał niemal identycznie. Małżeństwo słowackich Romów zaczepiało emerytów, pytając o drogę do szpitala. W dalszej części rozmowy mówili, że potrzebują pieniądze na leczenie kogoś z rodziny. Gdy przejęty senior godził się pożyczyć pieniądze, ci dawali w zastaw saszetkę z dolarami. Banknoty w większości były podrobione.

Saszetka z dolarami

Gdy oszukani dowiadywali się o wszystkim, przestępców dawno już nie było. Według śledczych, za każdym razem były to kwoty kilku tysięcy złotych. Oskarżeni działali w ten sposób w całej Polsce, w akcie oskarżenia jest mowa o ok. trzydziestu przypadkach. Zatrzymani zostali w pensjonacie koło Rajgrodu na Podlasiu. Z racji, że w tej okolicy oszukali najwięcej osób, sprawą zajął się sąd w Białymstoku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz