Zamknij

„Konstytucja” Słowem Roku 2018. Jest też „szumidło”

Redakcja
04.01.2019 16:02

Zarówno internauci, jak i językoznawcy uznali rzeczownik „konstytucja” za Słowo Roku 2018. W głosowaniu internetowym na kolejnych miejscach znalazły się „dane” (RODO) i „niepodległość”. Kapituła językoznawców na drugim miejscu umieściła słowo „szumidło” , na trzecim - „smog”.

„Konstytucja” Słowem Roku 2018. Jest też „szumidło”
fot. Mateusz Grochocki/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Głosowanie internetowe trwało ponad 2 miesiące – od 26 października do 31 grudnia 2018 roku. „Konstytucja” zdobyła w nim 69% głosów.

Jak co roku internauci mogli wybierać spośród listy zaproponowanej przez organizatorów plebiscytu lub zgłaszać własne propozycje. „Konstytucja” była właśnie wśród słów zgłoszonych przez użytkowników sieci.

O „danych” stało się głośno w związku z wprowadzeniem RODO. Trzecim najważniejszym słowem roku 2018 zdaniem internautów był rzeczownik „niepodległość”.

Słowo roku 2018 wybrała też kapituła. Tu także zwyciężyła „konstytucja”.

Zobacz także

Drugie miejsce zajęło słowo „szumidło” – jak podkreślono,  „rzeczownik nowy, rzadki i związany z konkretnym kontekstem politycznym”. Słowa tego użył były szef KNF Marek Chrzanowski w ujawnionym przez Leszka Czarneckiego nagraniu z ich rozmowy.

Zobacz także

Trzecie miejsce kapituła przyznała słowu „smog”.

Wśród innych wyrazów wyróżnionych przez kapitułę znalazły się m.in.: dzban, klimat, ruch miejski, protest i siatkówka.

Internauci zwrócili jeszcze uwagę m.in. na słowa: pyton, foka, handel, sinice i niepełnosprawni.

RadioZET.pl/PAP/JŚ