Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Biedroń obniżył swoją pensję. "Poseł Kaczyński wydał dyspozycję"

31.07.2018 22:37
xxx wiadomosci

Prezydent Słupska Robert Biedroń poinformował o obniżeniu swojej pensji. Od sierpnia samorządowiec ma zarabiać o prawie 800 złotych mniej. Jak tłumaczył jego decyzja jest związana z zapowiadanymi przez PiS zmianami w zarobkach władz lokalnych.

Słupsk. Prezydent miasta Robert Biedroń sam sobie obniżył pensję fot. Slupsk.pl

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy samorządowcy powinni zarabiać mniej?

Jak podała "Gazeta Wyborcza", Biedroń zdecydował o obniżeniu swojej pensji o 20 proc. Decyzję w tej sprawie podpisała jego zastępczyni.

Patryk Janczewski z Urzędu Miejskiego w Słupsku poinformował, że prezydent miasta do lipca tego roku otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 8.041,84 zł netto, a już od sierpnia na jego konto będzie wpływać 7.247,67 zł netto. Oznacza to, że Biedroń "na rękę" otrzyma o prawie 800 zł mniej.

Powody swojej decyzji samorządowiec podał na Facebooku.

"Właśnie ograniczyłem swoje zarobki o ok. 20 procent. Poseł Kaczyński wydał dyspozycję, że pensje samorządowców mają być zmniejszone, by przykryć skandal wokół nagród, którymi napychali sobie kieszenie ludzie PiS" - napisał Biedroń.

W ten sposób nawiązał do decyzji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z 5 kwietnia tego roku. W reakcji na ujawnienie wysokich nagród finansowych w rządzie Beaty Szydło, lider partii rządzącej zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje samorządowców o jedną piątą.

"Zdecydowałem, że sam podejmę tę decyzję. Nie chcę by słupscy urzędnicy ponosili konsekwencje prawnie głupiej i populistycznej decyzji Kaczyńskiego. Nie będę też czekał, aż PiS zacznie "dociskać" i robić z tej sprawy medialną szopkę" - argumentował dalej prezydent Słupska.

15 maja tego roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie obniżki wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców o 20 procent. Samorządowcy mieli czas na wprowadzenie zmian w swoich pensjach do 1 lipca.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD

Oceń