Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Modernizacja służb mundurowych: projekt noweli programu przyjęty przez rząd

20.11.2018 15:53
xxx wiadomosci

Rada Ministrów w czasie wtorkowego posiedzenia przyjęła projekt noweli ustawy Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Projekt związany jest ze zwiększeniem liczby etatów.

Modernizacja służb mundurowych: projekt noweli programu przyjęty przez rząd fot. W. STROZYK/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Projekt noweli przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudzińskiego. Chodzi o dostosowanie programu do rosnącej liczby tzw. etatów kalkulacyjnych w służbach mundurowych.  Zmiana ta ma mieć bezpośredni wpływ na środki na podwyżki dla funkcjonariuszy. Konieczne było więc dostosowanie uposażeń funkcjonariuszy do liczby dodatkowych etatów.

Wielkość środków koniecznych na podwyżki od 1 stycznia 2019 roku została uaktualniona o 2640 etatów. Z rządowego komunikatu wynika, że od ubiegłego roku w policji odnotowano wzrost o tysiąc etatów, w straży granicznej o 700 etatów, w PSP o 490 etatów, a w SOP o 450 etatów.

Z wyliczeń resortu wynika, że w 2019 r. i 2020 r. dodatkowe wydatki na podwyżki wyniosą ok. 22,2 mln zł. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na realizację programu wzrośnie o 91,4 mln zł do ok. 18 mld zł.

"Ta zmiana nie wywoła dodatkowych skutków dla budżetu państwa, gdyż środki te były wcześniej zarezerwowane w ustawach budżetowych na poprzedni i ten rok" – zapewniło Centrum Informacyjne Rządu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń