Modernizacja służb mundurowych: projekt noweli programu przyjęty przez rząd

Redakcja
20.11.2018 15:53
Modernizacja służb mundurowych: projekt noweli programu przyjęty przez rząd
fot. W. STROZYK/REPORTER/East News

Rada Ministrów w czasie wtorkowego posiedzenia przyjęła projekt noweli ustawy Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020. Projekt związany jest ze zwiększeniem liczby etatów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Projekt noweli przedłożył minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudzińskiego. Chodzi o dostosowanie programu do rosnącej liczby tzw. etatów kalkulacyjnych w służbach mundurowych.  Zmiana ta ma mieć bezpośredni wpływ na środki na podwyżki dla funkcjonariuszy. Konieczne było więc dostosowanie uposażeń funkcjonariuszy do liczby dodatkowych etatów.

Zobacz także

Wielkość środków koniecznych na podwyżki od 1 stycznia 2019 roku została uaktualniona o 2640 etatów. Z rządowego komunikatu wynika, że od ubiegłego roku w policji odnotowano wzrost o tysiąc etatów, w straży granicznej o 700 etatów, w PSP o 490 etatów, a w SOP o 450 etatów.

Z wyliczeń resortu wynika, że w 2019 r. i 2020 r. dodatkowe wydatki na podwyżki wyniosą ok. 22,2 mln zł. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na realizację programu wzrośnie o 91,4 mln zł do ok. 18 mld zł.

"Ta zmiana nie wywoła dodatkowych skutków dla budżetu państwa, gdyż środki te były wcześniej zarezerwowane w ustawach budżetowych na poprzedni i ten rok" – zapewniło Centrum Informacyjne Rządu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ