Zamknij

Słynny polski kompozytor współpracował z SB? Mocne oświadczenie

Redakcja
04.03.2017 12:02
Penderecki
fot. East News

Nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej „teczki” dotyczącej mojej osoby - napisał Krzysztof Penderecki w przesłanym w piątek wieczorem oświadczeniu.

Portal niezalezna.pl poinformował wczoraj po południu, że: z notatki podpisanej przez zastępcę naczelnika wydziału C KWMO w Krakowie wynika, że Penderecki był ''wykorzystywany operacyjnie'' ze względu na swoje częste wyjazdy za granicę.

Dokument opublikował na Twitterze dziennikarz śledczy ''Gazety Polskiej'' Piotr Nisztor.

Pełnomocnik Krzysztofa Pendereckiego adwokat Marta Rytlewska opublikowała wieczorem oświadczenie kompozytora.

"W związku z doniesieniami medialnymi, jakobym miał być w okresie PRL wykorzystywany jako kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa oświadczam niniejszym, iż nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej teczki dotyczącej mojej osoby. Jeżeli faktycznie takie dokumenty istnieją, ich sporządzenie, jak również wszelkie zdarzenia w nich opisane, pozostawały poza moją wiedzą i wolą - napisał Penderecki.

Pod koniec stycznia IPN opublikował wykaz 6 467 jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego. Wśród dokumentów są materiały dotyczące Ryszarda Kukliński.

RadioZET.pl/PAP/DG