Śmierć Polaków w Grecji: Wadowickie starostwo pomoże rodzinie zmarłych

Redakcja
26.07.2018 17:56
Pożar w Grecji
fot. AFP/ANGELOS TZORTZINIS/East News

 Władze powiatu wadowickiego, skąd pochodzili polscy turyści, którzy zginęli w Grecji, wesprą ich rodzinę. Starosta Bartosz Kaliński podał, że bliscy ofiar mogą liczyć na pomoc w formalnościach związanych ze sprowadzeniem ciał, a także na opiekę psychologiczną.

Dwoje Polaków: 35-letnia matka i jej 9-letni syn, mieszkańcy wsi Wysoka koło Wadowic, przebywali w Grecji na wakacjach. Oboje utonęli podczas ewakuacji z hotelu w związku z trwającymi w Grecji pożarami. W pobliżu miejscowości Mati zatonęła łódź z 10 osobami różnych narodowości, wszyscy zginęli.

- Taki ogrom tragedii na nich spadł. Staramy się pomóc zarówno w kwestii pochówku, jak i aspektów psychologicznych. To ważne, by w tych trudnym czasie nie poczuli się osamotnieni i wiedzieli, że mogą liczyć zarówno państwo, jak i samorząd -– powiedział starosta.

Samorządowiec poinformował, że jest w kontakcie z bliskimi ofiar.

- Gdy dowiedzieliśmy się, że tragedia dotknęła mieszkańcy naszego powiatu niezwłocznie nawiązaliśmy poprzez sołtysa kontakt z rodziną. Prosili przede wszystkim o pomoc w formalnościach związanych ze sprowadzeniem ciał. To starosta wydaje taką zgodę. Pozostaję w kontakcie z konsulem RP w Grecji. Gdy tylko akt zgonu będzie gotowy i przetłumaczony na język polski, to w ciągu paru godzin wydamy decyzję, by formalności zostały przeprowadzone -– powiedział.

Zobacz także

Jak dodał, starostwo zagwarantuje rodzinie pomoc psychologiczną.

- Szczególnie potrzebna będzie w czasie, gdy ciała ofiar zostaną przywiezione do Polski, a także w dniu pogrzebu -– dodał Kaliński.

Starosta podkreślił, że rodzina prosi, aby uszanować ich prywatność.

- Byli już niepokojeni przez media. Chodzi o uszanowanie żałoby. W dniu pogrzebu będziemy starali się pomóc, by przesadna nachalność nie przeszkodziła rodzinie w godnym przeżyciu pożegnania najbliższych - mówił.

W spawie śmierci dwojga turystów śledztwo prowadzi wadowicka prokuratura rejonowa.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal