Kontrakt wart ponad pół miliarda złotych. Black Hawki do grudnia w polskiej armii

Redakcja
25.01.2019 14:33
Kontrakt wart ponad pół miliarda złotych. Black Hawki do grudnia w polskiej armii
fot. Shutterstock

MON i PZL Mielec podpisały w piątek umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla polskiej armii. Śmigłowce mają trafić do Wojsk Specjalnych jeszcze w tym roku. Cena? Ponad 680 milionów złotych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Umowę podpisali minister obrony Mariusz Błaszczak i prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

Zobacz także

Cztery Black Hawki mają zostać dostarczone polskiej armii do grudnia tego roku. Jak podkreślał szef MON, to maszyny wybrane przez ponad 20 państw, sprawdzone w Iraku i Afganistanie. Mają być gwarantem podwyższenia zdolności bojowych naszych żołnierzy.

– To nowa konstrukcja. […] Polscy specjaliści są bardzo dobrzy, zasługują na to, żeby dysponować najnowocześniejszym sprzętem – mówił Błaszczak.

„Czarne jastrzębie”

Podpisania umowy pogratulował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, przez tego typu zakupy nie tylko wzmacniamy NATO i bezpieczeństwo polskiego nieba, ale także polski przemysł. Mieleckie zakłady należą do korporacji Sikorsky, która opracowała śmigłowiec Black Hawk i która jest częścią amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. W Mielcu powstaje eksportowa wersja S-70i.

– Niech te „czarne jastrzębie”, Black Hawki, strzegą polskiego nieba. W herbie Mielca jest czarna przyłbica, ja myślę, że gdzieś tam w naszej świadomości, w naszych umysłach jest też coraz bardziej właśnie ten czarny jastrząb, który niech razem z białym orłem broni polskiego nieba – mówił premier, który także gościł w piątek w mieleckich zakładach.

Zobacz także

Umowa warta miliony

Jak informuje MON, koszt jednego śmigłowca z wyposażeniem to ok. 75 milionów złotych. Umowa z PZL Mielec opiewa łącznie na kwotę 683,4 mln zł. W cenie są pakiety logistyczny i szkoleniowy oraz doposażenie.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

Jak zastrzega ministerstwo, „wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi informację niejawną”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ