Uwaga! Alarm dla Warszawy - lepiej nie wychodź z domu. Tragicznie jest też w Krakowie

Redakcja
18.12.2017 08:51
Uwaga! Alarm dla Warszawy - lepiej nie wychodź z domu. Tragicznie jest też w Krakowie
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Fatalne warunki atmosferyczne w całym kraju. Zanieczyszczenie powietrza zniechęca do wychodzenia z domu. Normy w Warszawie są przekroczone dwukrotnie. Fatalnie jest też m.in. w Krakowie.

SPRAWDŹ: LISTA CHORÓB WYWOŁYWANYCH PRZEZ SMOG

Warszawski Alarm Smogowy ostrzega na swojej stronie, że jakość powietrza w stolicy jest fatalna. Mapka miasta jest cała czerwona, co wskazuje, jak bardzo normy zostały przekroczone. TVN Warszawa alarmuje, że toksyczne pyły PM10 i PM2,5 przekraczają dopuszczalne normy ponad dwukrotnie.

Brak wiatru powoduje, że toksyczna zawiesina zostaje w miejscu. A mieszkańcy różnych części Polski są zmuszeni do wdychania smogu. Jeżeli ktoś nie musi wychodzić, powinien zostać w poniedziałek w domu. Rzecznik stołecznego ratusza w rozmowie z TVN Warszawa zapewnia, że warszawiacy zostali powiadomieni o złej jakości powietrza. 

smog

Także w Małopolsce i na Śląsku trwa kolejny dzień ze smogiem. W niektórych miastach wartości niebezpiecznych pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczają godzinowe wartości nawet pięciokrotnie. Szczególnie dokucza to mieszkańcom aglomeracji Śląskiej i w rejonie Rybnika, Pszczyny, Żywca. Mieszkańcy skarżą się na uciski w oskrzelach i duszący kaszel. 

- Pamiętam, że kiedy zaczął się sezon grzewczy, to będąc na zewnątrz nie mogłam wziąć głębszego oddechu, bo od razu zaczynałam kasłać - mówi jedna z mieszkanek Katowic. 

Statystycznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce co roku 40 tysięcy osób. Smog zmaleje dopiero w środę. Synoptycy przewidują wtedy wzrost prędkości wiatru. 

RadioZET.pl/TVN Warszawa/tom, KM