Zamknij

Smog nad Polską. Normy przekroczone w dwóch województwach

Redakcja
13.11.2018 11:05

Smog nad Polską. 13 listopada zły stan powietrza występuje w województwie małopolskim i śląskim. Normy stężenia pyłów są przekroczone kilkukrotnie m.in. w Krakowie i Gliwicach – ostrzega na swoich stronach internetowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. 

Smog
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W krakowskiej stacji pomiarowej przy al. Trzech Wieszczów stężenie szkodliwych pyłów PM10 wynosiło 149 mikrogramów na metr sześcienny (298% dopuszczalnej normy), a pyłów PM2,5 – 112 mikrogramów na metr sześcienny (446% dopuszczalnej normy).

Z kolei w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa stężenie PM10 wynosiło 133 mikrogramów na metr sześcienny (267% dopuszczalnej normy), a pyłów PM2,5 – 88 mikrogramów na metr sześcienny (354% dopuszczalnej normy).

Śledź jakość powietrza w Polsce na bieżąco w serwisie airly.eu.

Airly.eu
fot.

Airly.eu

Prezydent Krakowa w związku z I stopniem zanieczyszczeniem powietrza zaapelował na stronie miasta o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń.

Władze miasta zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej i zostawienia samochodów na parkingach. Szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla. Ponadto powinni również powstrzymać się od palenia w kominkach.

Co to jest smog? 

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. 

Zobacz także

Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18 proc. nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw i użytkowania starych kotłów węglowych.

RadioZET.pl/Airly.eu/PAP/DG