Morawiecki wyczyści nam powietrze? Premier zapowiedział wielką wojnę PiS ze smogiem

Redakcja
22.02.2018 12:40
Morawiecki walczy ze smogiem
fot. PAP

Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu z jednej strony zmniejszenie zanieczyszczeń, a z drogiej zwiększenie możliwości ocieplania domów  — powiedział w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

— Ja przede wszystkim chciałbym, aby nasze domy były cieplejsze. A żeby były cieplejsze w środku, trzeba je ocieplić i dlatego ruszamy z programem termomodernizacji. Z programem, który ma na celu właśnie zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste — powiedział premier.

Zagłosuj

Nosisz maseczki antysmogowe?

Liczba głosów:

Morawiecki zwrócił uwagę, że czystego powietrza w Polsce zaczęło brakować, ale nie niedawno, bo „zaczęło brakować 20-30 lat temu, a nawet wcześniej”. Wyjaśnił, że przez lata zaniedbań czyste powietrze było w wielu sytuacjach deficytowym towarem.

— W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około 2 tony, czyli dwa razy mniej. Walka o czyste powietrze jest dla naszego rządu jednym z priorytetów — mówił Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Polsce jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, z czego — jak wyliczył Instytut Badań Strukturalnych — 75 proc. energetycznie nieefektywnych. Światowe szacunki są takie, że wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych 10-15 proc. to osoby ubogie energetycznie.

Realizacja pilotażowego program termomodernizacji dla 22 gmin, w których mieszka 770 tys. osób, będzie kosztowała ok. 750 mln zł.

— Zaczynamy od programu skierowanego do tych mniej zamożnych osób, mniej zamożnych Polaków. Zaczynamy od pilotażu, bardzo zaawansowanego w 22 gminach z 33 z listy Światowej Organizacji Zdrowia. To jest około 15-16 tys. domów, w których mieszkają ci mniej zamożni [...]. Taki program będzie kosztował około 750 mln zł — powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny. Wyjaśnił, że w tych 22 miastach mieszka 770 tys. osób.

RadioZET.pl/pap/maal