Zamknij

Smog znów w natarciu. W Krakowie darmowa komunikacja miejska

Redakcja
21.01.2019 10:12
smog poniedziałek
fot. Tomasz Kawka/East News

Smog znów daje o sobie znać. Po mroźnej i bezwietrznej nocy jakość powietrza w wielu miejscach Polski jest fatalna. W związku z kilkukrotnie przekroczonymi normami w części Małopolski mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Smog wisi nad Polską. Fatalna jakość powietrza jest przede wszystkim na południu kraju. W Krakowie jest tak duże stężenie pyłów, że władze zdecydowały o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej w stolicy Małopolski i aglomeracji. Korzystać z niej mogą pasażerowie tramwajów, autobusów oraz pociągów.

ZOBACZ: Jaki wpływ na zdrowie ma smog? Lista chorób z powodu zanieczyszczeń

Bardzo złą jakość powietrza pokazują stacje pomiarowe w Krakowie, Bielsku-Białej oraz w Mielcu. Zła jakość powietrza jest również w innych miastach na południu Polski m.in.: Horyńcu-Zdroju, Dębicy, Nowym Sączu, Nowym Targu, Skawinie, Suchej Beskidzkiej, Żywcu, Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie-Koźlu.

Zobacz także

Smog w poniedziałek w Polsce

Warszawa – Wszystkie stacje pomiarowe w stolicy wskazują na znacznie przekroczone stany alarmowe. Wskaźnik przy al. Niepodległości pokazuje 264 proc. normy dla pyłu PM2.5 i 164 proc. normy dla pyłu PM10.

Kraków – Fatalnym powietrzem oddychają dziś mieszkańcy Małopolski. W Krakowie normy stężenia pyłu PM2.5 o godzinie 8 rano były przekroczone o 385 proc. Z kolei pyłu PM10 – o 269 proc.

Katowice – Smog wisi też nad Śląskiem. Stacja pomiarowa przy ul. Kossutha w Katowicach wskazuje na przekroczenie norm stężenia pyłu PM2.5 o 302 proc., a pyłu PM10 o 153 proc.

Lublin – Nieprzyjemnie jest też w Lublinie. Tam normy stężenia pyłu PM2.5 w poniedziałek po godzinie 8 rano przekroczyły 266 proc., a pyłu PM10 – 151 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK

C