Śniadek: Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę? To reakcja na patologie, które się pojawiają, np. sklepy udające poczty

Redakcja
09.06.2018 11:39
    Karolina Misztal/REPORTER/East News
fot. Janusz Śniadek

Czy dojdzie do zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę np. przez ograniczenie działalności sklepów w internecie? Takie rozwiązanie proponuje NSZZ Solidarność. Według posła PiS, Janusza Śniadka, ta propozycja, to reakcja na niezdrową konkurencję między przedsiębiorcami.

- Patologie rzeczywiście się pojawiają [...] Jednym z największych kuriozów dzisiaj są np. Żabki udające urzędy pocztowe - mówił Radiu ZET Śniadek i dodaje, że na decyzję o zaostrzeniu zakazu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Kiedy taka decyzja może nastąpić? Według Śniadka, na pewno nie przed konsultacjami zaplanowanymi na koniec czerwca. Ich organizatorem będzie minister Elżbieta Rafalska, mają być one podsumowaniem pierwszego kwartału funkcjonowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zapytany o dotychczasowe skutki tej ustawy, Śniadek stwierdził, że na wyniki trzeba poczekać, ale nie spotkał się on jak na razie z negatywnym odbiorem niedziel wolnych od handlu. Czy wpłynie to na polską gospodarkę?

Janusz Śniadek: Kaczyński aktywnie uczestniczy w życiu partii, tak było też w tych momentach, gdy był w szpitalu

- Będziemy śledzili wskaźniki. W tej chwili możemy sobie opowiadać: wpłynie, nie wpłynie. Doświadczenia węgierskie pokazały, że to nie ma najmniejszego wpływu na gospodarkę - powiedział Śniadek.

Na wspomnianych konsultacjach politycy zastanowią się również nad propozycją szefa "Solidarności", Piotra Dudy, który chce zmienić definicję placówek pocztowych, by ograniczyć niezdrową konkurencję. Janusz Śniadek nie wyklucza, że może dojść do takich zmian, wszystko zależy jednak od tego, czy dotychczasowe kary przyniosą skutek.

-  Fala pozwów skierowanych do sądu o ukaranie tych nieuczciwych sklepów [...] i nałożone grzywny być może wystarczą. I dopiero wówczas, gdy okaże się, że nakładane przez sądy kary, do 100 tys. zł [...] nie przyniosą skutku, to wówczas będziemy myśleli o rozwiązaniu ustawowym - stwierdził Śniadek.

Zobacz całą rozmowę.

Radio ZET/maos/maal