Zamknij

Wydobyli ciało trzeciego z zaginionych nurków. Strażacy zakończyli poszukiwania

05.10.2021 14:35
Wydobyli ciało trzeciego z zaginionych nurków. Koniec poszukiwań
fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej wydobyli we wtorek ciało trzeciego nurka, który nie wypłynął na powierzchnię z zalanej kopalni w Sobótce. To ostatnia z odnalezionych ofiar tragicznego wypadku, do którego doszło w trakcie ćwiczeń.

Ciało trzeciego z zaginionych nurków zlokalizowano już w poniedziałek wieczorem. Tego dnia po południu, w trakcie drugiego dnia poszukiwań, wydobyto ciała dwóch innych nurków, którzy nie wypłynęli na powierzchnię.

Jak poinformował we wtorek PAP bryg. Karol Kierzkowski z PSP, po wydobyciu ostatniego ze zmarłych działania straży zostały zakończone.

Sobótka. Wyłowili ciało ostatniego z zaginionych nurków 

Do tragedii doszło w niedzielę, gdy w trakcie ćwiczeń w zalanym szybie kopalni na powierzchnię nie wypłynęło dwóch z sześciu nurków. Kolejny z nich postanowił ruszyć do nich z butlami z tlenem, jednak również i on został pod wodą. Ofiarami są dwaj instruktorzy oraz nurek, który doszkalał się w ramach kursu.

W akcji poszukiwawczej brały udział wyspecjalizowane jednostki PSP z kilku województw. To grupa z Opola, grupa łączona z Lubuskiego i Wielkopolski, nurek z Gdańska i ratownicy z grupy ratownictwa górniczego z KGHM.

Dochodzenie w sprawie wypadku prowadzi policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Wrocław Krzyki-Zachód. – Sprawdzimy, czy osoby prowadzące kurs nurkowania miały odpowiednie przeszkolenia, a właściciel obiektu pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności – powiedział PAP Krzysztof Marcjan z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Kopalnia magnezytu Maria Concordia rozpoczęła działalności w latach 20. XX wieku, a wydobycia zaprzestano w latach 60. Zalany szyb był często wykorzystywany przez nurków do ćwiczeń.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Doczekalski