Zamknij

Ziobro nie ustąpi ws. Funduszu Odbudowy: Zagrożenie dla Polski

Aleksander Klekocki
04.05.2021 16:34
Zbigniew Ziobro
fot. PAP

Posłowie zagłosują dziś nad unijnym funduszem, który sfinansuje Krajowy Plan Odbudowy. Przeciwny ratyfikacji jest Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski zapowiedział, że nie zmieni w tej sprawie zdania.

Zbigniew Ziobro podtrzymał sprzeciw wobec ratyfikacji Funduszu Odbudowy, który ma podźwignąć Unię Europejską z kryzysu po pandemii COVID-19. Unijny fundusz sfinansuje Krajowy Plan Odbudowy, który rząd przesłał już do Brukseli.

Ziobro stwierdził, że posłowie Solidarnej Polski nie zastosują się do dyscypliny klubu PiS i zagłosują zgodnie ze swoimi przekonaniami.

–Solidarna Polska jest przeciwko wszelkim decyzjom, które niosą za sobą zagrożenie i ryzyko dla Polski przenoszenia kompetencji państwa polskiego na rzecz Brukseli, na rzecz Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego –powiedział Ziobro w Sejmie przed głosowaniem.

Sejm we wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, zajmie się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Minister sprawiedliwości podkreślił, że stanowisko Solidarnej Polski jest niezmienne i zgodne z programem przyjętym w 2014 roku wraz z Prawem i Sprawiedliwością i Porozumieniem.

– Jasno powiedzieliśmy tam, że nie zgodzimy się nawet o centymetr o przesunięcie jakiejkolwiek kompetencji władczych czy to w obszarze politycznym czy gospodarczym na rzecz Brukseli – dodał Ziobro.

Ziobro nadal przeciw, ale Lewica "za"

Zbigniew Ziobro nie zgadza się m.in. na mechanizm uzależniający wypłaty unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Wobec sprzeciwu Solidarnej Polski rząd nie miał większości na ratyfikację Funduszu w Sejmie. We wtorek doszło jednak do porozumienia z Lewicą, która warunkowo zgodziła się poprzeć Fundusz Odbudowy. Poparcia nie wykluczył też lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który w wywiadzie dla Polsat News stwierdził, że część warunków PSL została spełniona.