Zamknij

Solidarność przeciwna odwołaniu Morawskiego z Teatru Polskiego

Redakcja
13.02.2017 17:58
Morawski
fot. East News

Uchwałę o przekształceniu się w Regionalny Komitet Protestacyjny i o rozpoczęciu protestu ws. Teatr Polskiego we Wrocławiu podjął w poniedziałek Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Protestujący będą rozmawiać z władzami, które chcą odwołać dyrektora Morawskiego.

W piątek zarząd województwa dolnośląskiego wszczął procedurę odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pierwszym krokiem procedury jest pismo zarządu do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania Morawskiego.

Zagłosuj

Czy decyzja o odwołaniu Cezarego Morawskiego ma charakter polityczny?

Liczba głosów:

Ta skandaliczna decyzja narusza zaufanie do prawa i władz samorządu dolnośląskiego podsyca konflikt wygenerowany przez poprzednie kierownictwo teatru i uderza w podstawowe prawa pracowników teatru” - napisano w uchwale zarządu dolnośląskiej Solidarności, podkreślając, że decyzja  o odwołaniu Morawskiego pogłębi destabilizację pracy placówki.

Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność postanowił przekształcić się w Regionalny Komitet Protestacyjny i rozpocząć protest w formie uzgodnionej z komisją zakładową związku (KZ) w teatrze.

Na konferencji prasowej szef KZ Leszek Nowak zapewnił, że nie dojdzie do strajku. „Strajk w teatrze to nie jest dobre rozwiązanie. My nie jesteśmy w teatrze dla siebie, ale dla widzów. To widz jest najważniejszy” - powiedział.

Szef dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso, poinformował, że komitet protestacyjny w przyszłym tygodniu spotka się z zarządem województwa.

Nowak przypomniał, że decyzja o odwołaniu dyrektora zapadła mimo pozytywnej oceny jego działań przez Komisję Kultury Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

- Forma naszego protestu będzie zależeć od ostatecznych decyzji zarządu województwa. Liczymy na refleksję tych ludzi, na bardzo poważne potraktowanie tego stanowiska Zarządu Regionu Solidarności, bo ono jest stanowiskiem całego związku na Dolnym Śląsku” - powiedział Nowak.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub. r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia.

Od początku sprawowania urzędu w teatrze przeciwko Morawskiemu trwa protest części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

RadioZET.pl/PAP/DG