Zamknij

Nowy sondaż partyjny. Jedna rzecz w wyniku PiS zaskakuje. Kaczyński nie będzie zadowolony

Redakcja
08.12.2017 18:49
Kaczyński
fot. East News

PiS nadal wyraźnie prowadzi nad resztą stawki - wynika z najnowszego badania CBOS. Jednak pomimo ponad 40 proc. poparcia Jarosław Kaczyński nie będzie do końca zadowolony, a to dlatego, że jego ugrupowanie zaliczyło słabszy wynik niż w poprzednim sondażu.

Gdyby wybory odbyły się na początku grudnia na PiS głosowałoby 41 proc. badanych, którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, co daje jej wynik wyższy niż poparcie dla trzech kolejnych partii łącznie. Na drugim miejscu znalazła się PO, popierana przez 18 proc. zdeklarowanych wyborców - wynika z sondażu CBOS. Nowoczesna otrzymała 11 proc. poparcia, a Kukiz'15 - 7 proc.

9M7A9352_1
fot.

Pozostałe ugrupowania w badaniu CBOS nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. Po 3 proc. zwolenników zyskały w tym miesiącu PSL i SLD. "Pod kreską" znalazły się również Partia Razem i Partia Wolność Janusza Korwina Mikke, na które zamierza głosować po 2 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku grudnia, udział w nich wzięłoby, według własnych deklaracji 68 proc. Polaków, o 4 punkty procentowe mniej niż przed miesiącem.

PiS ze słabszym wynikiem, Nowoczesna zyskuje na zmianie lidera

Najciekawsze jest jednak to, że rezultat PiS jest słabszy o 4 pkt. procentowe względem poprzedniego badania. Sporo, bo aż 6 pkt. zyskała Nowoczesna, co może być spowodowane efektem nowości po zmianie na stanowisku przewodniczącego partii.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/MP

C